10.06.2021

"Isim. Ümumdünetləşməsi" mövzusunda rus dilində nitqin dərsinin plan-ekstraktı. Rus dilinin "təbii isim" adının dərs planı planı


Mücərrəd dərs

Müəllim:Berezina Margarita Vladimirovna

Şey:rus dili

Sinif:3

Proqram:N. A. Chuhrakova UMK "Perspektiv İbtidai məktəbi"

Dərs növü:yeni bilik öyrənən dərs

Mövzu: "Isim" isim "

Məqsədlər Dərsi:

Təhsil -uşaqların morfoloji əlamətləri olan uşaqları tanış etmək. Mövzuda bilikləri sistemləşdirmək üçün fəaliyyət təşkil etmək; Tədqiqat və qrup işinin tətbiqi ilə (cüt-cüt, qruplar) tətbiqi ilə mütəxəssis və təşkilati şərait yaradın.

İnkişaf etmək -məktəblilərin dilinin, ünsiyyətcil və bilişsel səriştəsinin inkişafını, təlim dialoqu prosesində ünsiyyət qurma bacarıqlarının inkişafı, özünü idarəetmə və özünə hörmət etmək; Tələbələrin yazılı və şifahi nitqi mədəniyyətinin inkişafını təşviq etmək;

Qaldırma -tələbələrin qrupdakı fəaliyyətinə görə məsuliyyət hissi və qrupdakı öz fəaliyyətləri üçün şəxsi məsuliyyət hissi inkişaf etdirmək üçün ana dilinə sevgini rahatlaşdırın.

Planlaşdırılan nəticələr:

Fərdi odun:

Öz müqəddəratını təyinetmə: Tələbələrin özünü inkişaf etdirməyə hazırlığı və qabiliyyəti.

Ölçüdə: Təhsil fəaliyyətləri və onun motivi ilə (nəyi tələb edən) arasındakı öyrənmə əlaqələrinin qurulması.

Mənəvi cəhətdən - etik istiqamətləndirməDigər fikirlərə, müxtəlif vəziyyətlərdə əməkdaşlıq bacarıqlarına, münaqişələrin yaratmamaq və mübahisəli vəziyyətlərdən çıxışları tapmaq bacarığı.

Meta-uzaqdan nəticələr:

    Tənzimləyici ağac:

Məqsəd: Tanınmış şeylərin əsasında təhsil tapşırığının formalaşdırılması öyrənilmişdir və başqa nə deyil.

Planlaşdırma: Son nəticəni nəzərə alaraq hərəkətlərin ardıcıllığını müəyyənləşdirin.

Qiymətləndirmə: Assimilyasiyanın keyfiyyəti və səviyyəsi haqqında məlumatlılıq.

Özünü tənzimləmə:müxtəlif vəzifələri həll etmək üçün intellektual çətinlikləri aradan qaldırmaq, emosional vəziyyətin sabitləşməsi, emosional vəziyyətin sabitləşməsi.

    Bilişsel ağac:

Ümumi təhsil: Semantik oxu ; müstəqil olaraq müxtəlif xarakterli problemlərin həllində fəaliyyət üçün alqoritmlər yaradın.

Icon - simvolik:problemlərin həlli üçün simonik - simvolik alətlərdən istifadə edin.

Məlumat:lazımi məlumatların axtarışı və seçimi, onun təhlili.

Brain Teaser:səbəb əlaqələrinin qurulması, ümumiləşdirilməsi.

    Rabitə ağacı:

Təşəbbüs əməkdaşlığı:ünsiyyətcil və bilişsel tapşırıqları həll etmək üçün əməkdaşlıqda fəallığı göstərmək;

Rabitə idarəetməsi:mövqeyini mübahisə edin və ortaq fəaliyyətlərdə ümumi bir qərar hazırlayarkən əməkdaşlığın mövqeləri ilə əlaqələndirin .

Avadanlıq:

Kompüter və proyektor, dərslik, didaktik testlər, iş kitabları, lövhədəki yazılar: "Birlikdə hər hansı bir iş," "" qolların ardınca iş "," qurudulmuş qolları ".

Metod: Qismən axtarış.

Təşkilat forması: Fərdi, frontal, qrup.

Məntiq Dərsi:

motivasiya - Daha əvvəl əldə edilən biliklərin aktuallaşdırılması - problem vəziyyətinin yaradılması - mikrome tədqiqat - sistemləşdirmə və özünü qiymətləndirmə - dərsi yekunlaşdırmaq - əks-reflection - ev tapşırığı

Dərs planı:

1. Tələbələrin fəaliyyətinin müsbət motivasiyasının təşkili.

2. Tələbələrin mövzusunda biliklərinin aktuallaşdırılması.

3. Əmək vəziyyəti.

4. Dərs mövzusunun formalaşdırılması. Dərsin məqsədlərini təyin etmək.

5. Mikronun təşkili.

6. Tələbələrin mövzusunda biliklərinin sistemləşdirilməsi. Cüt işləmək.

7. Özünə nəzarət bacarığının və özünə inamın formalaşdırılması.

8. Dərsi yekunlaşdırmaq

9. əks

10. Ev tapşırığı

Dərslər zamanı

Səhnə dərsi

Müəllimin fəaliyyəti

Tələbələrin fəaliyyəti

Qida

universal öyrənmə tədbirləri

I. . Təlim fəaliyyətləri üçün motivasiya

Məqsəd: Tələbənin meydana gəlməsi üçün şərait yaradın

təhsildə daxil olmaq üçün daxili ehtiyaclar

Bir-birinizə təbəssüm, uşaqlar! Rahat otur, gözlərinizi yumun, başınızı əlinizə endirin.

Dərsdə məktəbdəyəm.

İndi öyrənməyə başlayacağam.

Mən bundan məmnunam.

Diqqətim böyüyür.

Mən, bir kəşfiyyat kimi, hər şeyi qeyd edirəm.

Yaddaşım güclüdür.

Baş aydın düşünür.

Öyrənmək istəyirəm.

İşləməyə hazıram.

Bəh!

Uşaqlar səssizcə müəllim tərəfindən təkrarlanır.

Şəxsi: sense Formation Fəaliyyəti

məqsəd arasında öyrənmə ünsiyyət qurmaq

təhsil fəaliyyətləri və onun motivi.

Tənzimləmə: Məqsəd.

Ünsiyyətçi:

Kalliqrafiya

Birlikdə hər hansı bir iş mübahisə edir.

Sözün mənasını necə başa düşürsən sağ?

Atalar sözünün mənasını izah edin.

Ümid edirəm ki, əməkdaşlığımız bizə uğur və məmnuniyyət gətirəcəkdir!

Xəttatlıq qaydalarına əməl edərək təklifi boşaltın.

Ünsiyyətçi: dəqiqlik, nitq sahibliyi ilə fikirlərini ifadə etmək bacarığı, rus dilinin normalarına uyğun olaraq.

II. . Tələbələrin mövzusunda biliklərinin aktuallaşdırılması. Problem vəziyyəti yaratmaq.

Məqsəd:Öyrənilənlərin aktuallaşdırılmasını təşkil etmək

problem üçün kifayət qədər hərəkət yolları

yeni bir material söyləmək.

Nitqin hansı hissələrini xatırlayırsınız? Sözün bütün hissələrinin eyni suala cavab verdiyi ifadə ilə razısınızmı?

Tanış bir oğlan genim var. Qolları etməyə vərdiş edir. Bunun mənası nədi?

O, nitqin bütün hissələrinin suallarına cavab verdiyinə inanır? Nə olsun?

(Sürüşdürmək2)

Düzdür? Səhvinin nə olduğunu izah etməyə çalışın.

Ünsiyyətçi: müəllim və həmyaşıdları ilə akademik əməkdaşlığı planlaşdırmaq.

Bilişsel: məntiqi - əlamətləri müəyyənləşdirmək üçün obyektlərin təhlili.

Tənzimləmə: nəzarət, düzəliş, qiymətləndirmə, proqnozlaşdırma, məqsəd.

İii . Dərs mövzusunu formalaşdırın. Dərsin məqsədlərini təyin etmək.

Məqsədlər:

1) Çətinliklərin səbəbini düzəldin.

2) Yeni biliklərin problemli bir izahında aydın və ya həvəsləndirici bir dialoq təşkil edin.

Gene kömək etmək üçün bu gün təqdimatçılar bizə təqdimatçı olacağıq. Gene verdiyi suallara baxın, nitqin hansı hissəsinin bu suallara cavab verdiyini müəyyənləşdirin.

Tema dərsini formalaşdıraq.

Hansı vəzifələr bizə baxır? Nə öyrənəcəyik?

(Slayd 3)

İsim

Tənzimləmə: Məqsəd.

Ünsiyyətçi: Quraşdırma məsələləri.

Bilişsel: Ümumi təhsil -müstəqil bölgü, məqsəd formulası;

beyin tizeri -problemin formalaşdırılması.

İv . Isinin morfoloji əlamətlərini təyin etmək üçün mikronun təşkili

Məqsəd: Problemli məsələlərə cavab tapmaq, uşaqları məlumatla bir hərəkət metodunun özünü tənzimləmək imkanı yaradın.

Qruplarda iş

Gen bizə sirli rəsmlər gətirdi. Bu nədir?

(Slide №4)

Gəlin onları həll etməyə kömək edək.

Hansı suala cavab verdilər, nəyin hansı hissəsindədir?

Bu sözlərlə ümumi nədir? Tərifləmək!

Nə təyin edirlər?

Rebiti həll etməyə davam edin.

(Slayd 5)

(Hansı sual cavabı, nəyi qeyd edirsən?)

Bu sözlər arasında sözlü söz gizli idi. Tap, notebook-a yazın.

Beləliklə, nitqin hansı hissəsi suallara cavab verir? Nə olsun? Və obyektləri göstərir?

Bu gün nitqin bu hissəsi haqqında bir çox yeni şey haqqında məlumat alacağıq və hətta bunun üçün "ev" in hazırlayacağıq.

(Slide Sayı 6)

Budur bu heyrətamiz "ev" nin damı. Daha çox və bir mərtəbə oxuyun. Beləliklə, ad isim haqqında nə bilirik?

Hər iki subyektə zəng edərək 2 isim yazın.

İndi heç olmasa bir sözü yazmağı düşünməyə çalışacağam: dostluq.

Uyğundur? Sübut edin.

(Slayd 7)

Düşün, bu sözlər evimizin sakinləri olacaq?

Onlar nəyi göstərir?

Hansı adların ad isimi adlandıran hansı adlar, qruplarda işləyəcəyik.

Ancaq əvvəlcə qrupda iş qaydalarını xatırlayaq:

1) Eşitib qulaq asacağam.

2) mülayim mübahisə, lakin mübahisə deyil.

3) Qrup üzvləri arasındakı məsuliyyətləri düzgün şəkildə paylayın.

4) Unutmayın, birlikdə hər birindən daha çox şey edə bilərsiniz.

Masalarda fərdi kartlarınız var. Qrupunuzun sayını göstərir.

1 Qrup əşyaları ifadə edən sütundakı sözləri boşaltır.

2 Qrup dövlətləri ifadə edən sütundakı sözləri bəyan edir.

3 Qrup təbiətin hadisələrini ifadə edən sözləri ehtiva edir.

4 qrup hadisələri ifadə edən sözlər.

1. Sözləri oxuyun:

Şəkər, tətil, sevinc, inək, görüş, şaxta, kədər, istilik, həyəcan, velosiped, qar, tətil, zəlzələ, yuxu, performans.

2. Qrupda müzakirə edin və yalnız adları göstərən bu sözləri yazın.

Qrupların işini yoxlamaq.

Slide Nömrəsi 8.

İsim nə deməkdir?

Bu, evimizin ikinci mərtəbəsi olacaq.

(9 nömrəli slayd)

Real tədqiqatçılar hər hansı bir tapmaca açarı tapacaq elm adamlarıdır.

(Slayd 10)

Quraşdırılmış məktublar arasında gizli sözlər var idi. Onları tap.

Bu sözlər haqqında nə deyə bilərsiniz?

Bunun üçün sözləri qoymaq mümkündürmü? Niyə? Sübut edin.

Kimin sualına cavabdeh olan isimlərin adları haqqında nə deyə bilərsiniz?

! Budur evimizin başqa bir mərtəbəsi.

(Slayd №11)

Bəs iş zamanı nə öyrəndiniz? Alqoritmə baxaraq, isim əlamətləri haqqında danışın.

Şagirdlər 4 nömrəli slayd rebitini tapırlar.

Sualına cavab verin?

İsim.

Uşaqlar 5 nömrəli slayd rebitlərini həll edirlər.

Sualına nə cavab verirəm?

Maddələr.

Uşaqlar yazır: Cərimə.

İsim.

Adı isim sualları kimdir? nə? və obyektləri ifadə edir.

Şaxta - təbiətin fenomeni, sevinc - vəziyyət, görüş - hadisə.

Tülkü, kenquru, fil, elk, ayı, canavar.

Heyvanlar, isim adları, sualına cavab verin?

Tənzimləmə: Planlaşdırma, proqnozlaşdırma.

Ünsiyyətçi: Axtarış və məlumat seçimi sahəsində əməkdaşlıq.

Bilişsel: modelləşdirmə;

beyin tizeri - Problemin həlli,

İnformasiya, sübut, fərziyyə və onların əsaslandırılması zəncirinin inşası.

Fərdi odun:

Hamı üçün ümumi qaydaları müəyyənləşdirin;

Qruplarda iş qaydalarını müəyyənləşdirin;

Həzm olunan məzmunu qiymətləndirin (şəxsi dəyərlər əsasında).

Metaped (ağac)

tənzimləmə: təklif olunan plan üzərində işləmək; fərziyyələrini təhsil materiallarına əsasən irəli sürmək;

düzgün tapşırığı səhvdən fərqləndirdi;

özünü idarə etmək;

bilişsel:

dərsliyini idarə etmək;

bilik sisteminizdə gedin (bilik / cəhalət sərhədlərini təyin edin); lazımi məlumatları tapa və ayıra bilmək; Müqayisə edə biləcək, müqayisə üçün bir meyar çağırın;

Ünsiyyətçi: başqalarının çıxışını dinləyin və anlayın;

ana dilinin qrammatik və sintaktik normalarına uyğun olaraq bir dialoq formasına sahib olmaq üçün kifayət qədər və dəqiqliklə fikirlərinizi bildirə bilmək.

V.pizkultminutka

Gözlər üçün gimnastika.

Vi Tələbələrin mövzusunda biliklərinin sistemləşdirilməsi. Paraş etmək

Məqsəd: öyrənilən materialın sistemləşdirilməsi və ümumiləşdirilməsi; Bilikləri tənzimləmək üçün boşluqları aşkar edin.

Notebook üzərində işləmək

TPO1, 13 nömrəli məşq 13, səh. 19

(Əks lüğətini açın. Əvvəlcə bütün onqlıqdakı isimləri yazın, sonra hamısı cansız).

Müəllim, vəzifələri paylamaq üçün cüt işləyərkən uşaqlara məsləhət verir.

Çox test.

İşləri cüt-cüt yoxlamaq.

Slayd sayı 12.

Məşqləri cütləşdirmək.

Metaped (ağac)

Tənzimləmə: düzgün tapşırığı səhvdən fərqləndirdi; Özünü idarə etmək.

Bilişsel: təhsil materialının təhlili aparmaq;

kommunikativ dinləmək və başqalarını başa düşmək; Düşüncələrinizi ifadə etmək üçün kifayət qədər tamlıq və dəqiqliklə bacarıq.

Vii . Özünü idarəetmə bacarığının və özünə inamın formalaşdırılması

"İsim" mövzusunda didaktik testlər

Alqoritm üzərində işləyin -

(Slayd №13 )

Tənzimləmə : İdarəetmə, düzəliş, onsuz da öyrənilmiş və yenə də assimilyasiya, assimilyasiyanın keyfiyyəti və səviyyəsi barədə məlumat verildiyi barədə nəzarət, düzəliş, bölüşdürülməsi və məlumatlılığı.

Fərd : öz müqəddəratını təyinetmə.

Viii. . Dərs yığmaq

Məqsəd: tədqiq olunan materialı sistemləşdirmək, onun anlayışına töhfə vermək, praktik fəaliyyətdə istifadə etmək.

Dərsin əvvəlində dedik ki, oğlan uşağının qoldan sonra hər şeyi etmək üçün istifadə olundu və buna görə də səhvləri törətdi.

İki frazeologizmi oxuyun və dərsdə işinizə hansının gəldiyini söyləyin:

- "Qollardan sonra iş"

- "Qollu işləyən"

Bizə işimizdə uğur qazana nə kömək etdi?

Beləliklə, tam sağ ilə tam şəkildə söyləyə bilərik: "birlikdə, hər hansı bir iş mübahisə edir"!

Dərsdəki məqsəd nədir? Buna nail oldum?

Fərdi odun: fəaliyyət məqsədi ilə nəticəsi arasında əlaqə qurun.

Ünsiyyətçi: kifayət qədər və dəqiqliklə fikirlərini ifadə edə bilmək.

İx . Əks

Məqsəd: Öz təlim fəaliyyətlərinizi qiymətləndirmə qabiliyyətini həyata keçirmək üçün bir öyrənmə qabiliyyəti yaratmaq.

Hər bir tələbənin iki tərəzi olan bir vərəq var:

Maraqlı dərs

Uşaqlar, masada iki tərəzi olan bir vərəq var. Xahiş edirəm bu dərsi qiymətləndirin: Sizə nə qədər maraqlı görünürdü. İndi dərsdəki işinizi təqdir edin, hər birinizin müzakirədə nə qədər fəal iştirak etməsi, praktik iş gördü.

Əks nəticələrinin müzakirəsi.

Dərs bitdi. Dərs üçün təşəkkür edirəm!

Kommunikativ : Düşüncələrinizi ifadə etmək üçün kifayət qədər tamlıq və dəqiqliklə bacarıq.

Bilişsel: əks.

Şəxsi: Modelləşdirmə.

X. . Ev tapşırığı

Məqsəd: Tədqiq olunan materialı birləşdirin.

Tutorial məşq sayı 20 s. 28.

İsimlərin siyahısını oxuyun.

Qələm, yenot, kart, göyərçin, adam, tüstü, yun, ilbiz, körpə, hörümçək.

Sualını hər biri üçün qoyun: Kim? Yoxsa nə?

Düşün: Niyə kimin sualını soruşursan? Və başqalarına - sual nədir?

Sonra iki sütunda məşqdən sözlər paylanmışdır: cizgi isimləri və cansız.

Bilişsel:

təhsil materialının təhlili.

Ünsiyyətçi:

başqalarının çıxışını dinləyin və anlayın.

Biblioqrafiya:

1. Kalenchuk M. L. Rus dili: 3 mlib: Tutorial: 3 / M. L. Kalenchuk, N. A. Khurakova, T. A. Baikova. - 2-ci ed., ACT. - m .: Academkniga / dərslik, 2012. - Ç. 1.

2. Kalenchuk M. L. Rus dili: 3 Clitorial: Tutorial: 3 / M. L. Kalenchuk, N. A. Khurakova, T. A. Baikova. - 2-ci ed., ACT. - m .: Academkniga / dərslik, 2012. - Ch. 2.

3. Rus dili: Müstəqil İş üçün Notebook 1: 3 Cl. / Ta Baikova, O.v. Malaxovskaya ed. - m .: Academknig / dərslik, 2012

4. Rus. Alət dəsti. 3.Chracova N.A., Baikova T.A., Malaxovskaya O.V. - m .: Academkniga / dərslik, 2012.

5. İbtidai məktəbdə universal təlimi necə tərtib etmək olar: hərəkətdən düşünmək: müəllimin müavinəti [mətn] / [A.G. ASMOLOV, G.V. Boomeranian, i.a. Vololarskaya et al.]: Ed. A.G. ASMOLOVA.- m .: Təhsil, 2008 - 151 s.

6. İlkin təhsilin əsas təhsil proqramı [mətn] / sost. E.S. Savinov.- m .: Maarifləndirmə, 2010. 204 səh.

7. Əsas ümumi təhsilin federal dövlət təhsil standartı [Mətn] - m .: Maarifenment, 2009. 41 s.

Əlavə 1

Soyadı, adı ________________________________

1. Okları qoşun

İsim adları

Yoxlanıldı _________ Qrup: P Redmet Rus tarixi: ___________ İsim adlarının dəyəri.İsim isim, cins və isim adlarının sayı. reproduktiv, qismən axtarış;
Alıcı mübahisə, mübahisə etmək, tapmaq, vurğulamaq, vurğulamaq;
Təşkilat təşkilatının formasıPraktik dərs
anagram, "Elm Elmi" mətni
І. Təşkilat vaxtı.
a / salam salamtələbələrlə; B. / Şagirdlərin davamiyyətini yoxlamaq;mövcudluğu / yoxlayın Dərs / təhsil ləvazimatları/ ІІ. Ev tapşırıqlarını yoxlamaqa / tələbələr Zəng məqsədləri və ev tapşırıqları vəzifələriAçıqlayır; b / iş Şagirdlər alt qrupların liderlərini yoxlayırlar;
ІІІ. Biliklərin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi* Bir dərslik ilə işləmək

  • Bir tələbə üzrə / 1.2 qrupu oxuyan ifadəli mətn oxu
  • Suallar: 1. Mətn niyə belə deyilir?
6. Mətndə, pişikdə cəmləri tapın., Yalnız bir forma varbölmələr Və yalnız mn. h ..
  • Test Uyğunluğu: / Cədvəl /
j.R. üst? Nə? I.P. Çörək mn.c. ev
cF. kimdir? nə? R.P. maşın
CƏNAB. göllük
  • Anagram / slaydlar /
  • hammaratik / qrammatika /
  • saç / Word /
  • ezhidaap / padeeee /
  • sürpriz / sual /
  • cari / kim /
  • nekrisal / azalma /
  • gilos / Səslər /
  • kaklisa / Lexica /
  • tsetk / Mətn /
  • dil / Kyzya /
İsim- Bu, obyektləri və obyektivliyi ifadə edən sözləri əhatə edən sözlərin bir hissəsidir? Nə olsun?:seamstress, qız, masa, ilham, yuxu.1) Kişi üçün, məsələn: ev, ata, açar, tramvay(bəlkə də sözü qoymaq "bu "); 2) Misal üçün qadın üçün: yer, qol, ölkə, planet(bəlkə də sözü qoymaq "bu "); 3) Misal, məsələn: kənd, sahə, tam, qiyam(sözü əvəz etmək mümkündür "bu "). Əksər isimlərin forması var. və mn. h.Şəhər - şəhərlər ). Ancaq bəzi isimlərdə və ya yalnız birləşmələr var. h.kəndli, asfalt) və ya yalnız mn forması. h.qayçı, railing). İsim isimlər öz və mennayaÖz isimlər- Bunlar şəxslərin, tək əşyaların adlarıdır.Adlarınıza, isimlərə daxil olmaq üçün:
  • soyadlar (təxəllüslər, ləqəblər), insanların adları, atasının adı, habelə heyvan niklinqi.
  • coğrafi adlar
  • astronomik adlar
  • qəzetlərin, jurnalların, ədəbiyyat və sənət əsərlərinin, fabriklərin, gəmilərin və s.
Nifal isimlər- Bu, bütün homojen obyektlər və hadisələr üçün ümumi bir addır.İsim olmayan nominal adlar özlərinə gedə bilər (məsələn: Yer - Susha, Yermən günəş sisteminin bir planetiyəm).İsimlərin adları cizgi və cansızIsimlərin adları insanların, heyvanların adları ilə canlanır və kimin sualına cavab verirmi?Conneytim inanim adları qeyri-yaşayış adları kimi xidmət edirobyektlər, eləcə də bitki dünyasının obyektləri və nəyin sualına cavab ver?Cansızlaşmaq Ayrıca qrup, insanlar, izdiham, sürü, gənclik və s. Kimi isimləri də daxil edin.İsim adlarının sayı.Bir mövzuya və bir neçə obyekt olduqda bir mövzuya gəldikdə isimlər tək başına və çoxluqda istifadə olunur.Bəzi isimlər yalnız yalnız birində və ya yalnız çoxluqda istifadə olunur.
  • Eyni şəxslərin, əşyaların (kolxoz isimlərin) adlarının adları: gənclər, amatör, tələbələr, insanlıq və s.
  • Əsl mənası olan obyektlərin adları: asfalt, dəmir, çiyələk, süd, polad, qaba, kerosin və s.
  • Keyfiyyətli adlar və ya işarə: ağlıq, kin, çeviklik, gənclik, təravət, mavi, qaranlıq, qara və digərləri.
  • Fəaliyyətin və ya statusun adları: sket, kəsmə, icra, təklif, yanma və s.
  • Vahid əşyaların adları kimi öz adları: Moskva, Volqa və s.
  • Sözlər: Burden, Udder, Alov, Tema
  • Kompozit və cütləşdirilmiş obyektlərin adları: şalvar, tərəzi, dəmir, vitse, tikiş, dırmıq, qayçı, qayçı, çəngəllər, yelləncəklər və s.
  • Materialların və ya onların tullantılarının adları, qalıqlar: belil, maya, makaron, krem, kəpək, yonqar və s.
  • Vaxt fasilələrində, oyunlar: Hipeksuals, bamperlər, şahmat, tətil, gün, iş günləri və s.
  • Təbiətin hərəkətləri və vəziyyətinin adları: çətinliklər, seçkilər, danışıqlar, tumurcuqlar, şaxta, mübahisə və s.
  • Bəzi coğrafi adlar: Carpathical adlar, FILI, Gorki, Afina, Alp, Sokolniki və rus dili adlarının digər adları, altı iş. Padege məsələlərdə müəyyən edilir. Görüş - Kim? Yoxsa nə? Cərimə - Kim? Yoxsa nə? Cari - Kim? Yoxsa nə? Tələbi - Kim? Yoxsa nə? Sertifikat - Kim? Yoxsa nə? Təklif olunan - kimin haqqında? Yoxsa nə haqqında?
  • bu isimlə əlaqəli bir söz tapın;
  • bu sözdən bir isim sualının adına qoyun.
  • Isim adları vəziyyətində qaydanı təkrarlayın.
  • Aşağıdakı isimləri daş: davranış, halm, adam
  • "Daha çox söz isimləri kim olacaq?"
dövlət Qazaxıstan Qazaxıstanın tərkibi Han Dar nizam və s.
  • Uşaqlardan yalnız jest və üz ifadələrini "işğal necə oldu?"

Mövzu: "Nitqin bir hissəsi kimi təbii ad"
Məqsədlər Dərsi:
Tədris və təhsil: İbtidai məktəb kursu üçün öyrənilən isim adı haqqında məlumatı təmin edin və ümumiləşdirin.
İntellektual inkişaf edir: Düşüncə, təsəvvür etmək, təsnif etmək, özünü inamı inkişaf etdirmək bacarığı inkişaf etdirin.
Təhsil: Mövzuyla maraqlanmaq, ünsiyyət qabiliyyəti, davranış mədəniyyəti, əməkdaşlıq bacarıqları formalaşdırmaq

Təlim fəaliyyətləri formaları: Təhsil əməkdaşlığı, fərdi və birgə öyrənmə işləri, təhsil və tədqiqat işləri, qiymətləndirmə və əks olunan fəaliyyət.

Dərs növü: birləşdirilmiş
Texnologiya: İnkişaf, problem, inkişaf etmiş, oyun, sağlamlıq qənaət öyrənmə, İKT texnologiyasının elementləri.

Meşənin uğurlu formalaşmasına töhfə verən metodlar və texnikalar:
Refleksiv fəaliyyətlərin qəbulu
Öyrənmə məqsədlərini göstərmə üsulu
Yeni biliklərin açıq müzakirəsi metodu
Qərar metodu və problemli vəzifələrin və vəziyyətlərin müzakirəsi məktəblilərin təcrübəsini təşkil edir
Nəticələr: Teorist və praktikantlar - bunlar şagirdin "i - tələbə" səviyyəsindən "I - Tədqiqatçı" səviyyəsinə keçməsinə imkan verən rollardır.

Dərslər zamanı

1. ORG. an
- Salam uşaqlar. Otur. Şən üzlərinizi və yaxşı gözlərinizi görməyə şadam. Ümid edirəm ki, dərs bizə bir-biri ilə ünsiyyət sevincini gətirəcəkdir.

2. Dərsin problemini və vəzifələrini təyin etmək
Əvvəlki dərslərdə, nitq hissələrini təkrarlamağa başladıq və bu gün mən tapmacalardan, dərsin mövzusunu müəyyənləşdirməyə imkan verən cavabdan başlamaq istəyirəm: "Bu dünyada çox yaşadım, adlar verirəm obyektlərə. "
- Bu sirr nədir? Sən niyə belə fikirləşirsən?
- Düzdür, bu ad isimdir.

Dərsin epiqrafını oxuyun:
Təbii ad - dil dili.
L.V. SUSTENSKY
- Bu ifadəni danışmaq.

Tire formalaşmasını izah edin.

(Bu təsdiqin ədalətinə görə, rəqəmlər göstərilmişdir: hər 100 söz üçün rus dilində 40 isim var).

Bu gün notebookda yazın, sinif işləri və mövzu dərsi (nitqin bir hissəsi kimi ad isim).

Adı isimləri ilə, elementar siniflərlə tanışsınız. Bu gün, bu sözdə bu nitq hissəsi haqqında biliklərinizi genişləndirəcəksiniz: isim mənası ilə tanış olun, morfoloji əlamətlərini və sintaktik rolunu aşkar edin.
"Deməli, cansıxıcı olmasan, sənə bir az səyahət etmək istəyirəm." Bu səyahətdə sizə kömək etmək üçün "Maşa və ayı" cizgi filmindəki personajlar olacaqdır. Ancaq səyahətə çıxmadan əvvəl, əvvəlcədən yol zəncirləməliyik, yəni. Marşrutu müəyyənləşdirməliyik. Masanızda hər kəsin marşrut siyahısı var, səyahətimizin yolu ilə göstərilir.
Hər kəs bu vərəqlərə xal qazanacaq. Yolda gedin!
Siyahı
Nöqtələrin sayı yoxdur
1 "Şəxsiyyət"
2 "nəzəri"
3 "morfoloji"
4 "Sintaksis"
Nəticə:

3. Dərs mövzusunda işləyin
1 "Şəxsiyyət" dayandırın
İlk testdə gücünüzü artırın.
- Mətni oxuyun, isimlərin adlarını tapın, cavab verdikləri mötərizədə mötərizədə yazın.
İyul isti gün qaldı. Oblique isti şüalar günəşin quru bir torpaq yandırıldığına malikdir. Qalın toz yola qalxdı və havanı doldurdu. Buludlar böyük bir çirkin bir bulud gedirdi. Uzaq Thunder gurultusu.

İsim adı nədir? Bunun mənası nədi? (Ad isim - bu, maddə deməkdir nitq hissəsidir)

Hər birinizin adının bir isim olduğunu yaxşı bilirsiniz, suallara cavab verir? Yoxsa kim? Və mövzunu ifadə edir. Sözlər - mehribanlıq, mərhəmət, şəfqət bu subyektlərdir? Fakt budur ki, dilçiliyində "Mövzu" termini geniş bir dəyərdə istifadə olunur. Bu obyektlərin, əşyaların, dolanmışların, hadisələrin, hadisələrin və hətta keyfiyyətlərin adıdır. Bu baxımdan isimlərin adları böyük qruplara bölünə bilər.

Hansı adların bir isim verdiyini tapmaq üçün ikinci vəzifəni icra edəcəyik.

2 "nəzəri" dayandırın "
Kartlarınız olan masalarda.
1. Sözləri oxuyun:
2. Bir cütlə müzakirə edin və bu adları göstərən çarşaflarda yalnız bu sözləri yazın. Birlikdə işləyin, bir pıçıltı ilə müzakirə edin.

Uşaq, baikal, qayçı, ağ, un, qız, çalışan, pike, cavan, yanğın, pəncərə, krufes, rus, atış, krem, söhbət, təzə, atlama, pişik, performans

1 qrupun adı qrupu (uşaq, qız, gənc
2 qrupun adı (cədvəl, pəncərə, qayçı)
3Group maddələrin adları (taxıl, un, krem),
4 canlı varlıqların və orqanizmlərin 4 qrup adları (pişik, pike; mikrob),
5. Group Coğrafi Adlar (Rusiya, Baikal, Belgorod),
6 qrupun adı, hadisələr, hadisələr, hadisələr (yanğın, performans, söhbət
7 Qrup adları qrupu (təravət, ağlıq, mavi)
8 qrup hərəkətlərin adı (qaçış, atlama, atış)

Fizkultminutka
-Guys! Oynamağı sevirsən? Oynamağı sevirəm. Yalnız fayda ilə ehtiyac. İcazə verin sizə öyrət. Uşaqlar, Isimlərin adlarını eşidəndə 1 azalma - isim 2-nin adı isə, asqırıq və qarşındakı üçüncü qanadları səsləndirildikdə əllərinizi düzəldin.
Qış, səhər, dərs, dəniz, gecə,

3 "morfoloji" dayandırın
Nöqtə ilə isimləri paylayın və nəticə çıxarın.

Su, gəmi, gecə, qılınc, saucer, pəncərə, çovdar

İsimləri cizgi və cansızlara paylayın. Çıxış edin.
Ağcaqayın, tülkü, yaşlı qadın, ayı, dovşan, qoca, yerkökü, ulduz, pəncərə, ev, süd, nağıl, qız, bulud.

İsimləri öz və nominalda paylayın.
Ağcaqayın, tülkü, yaşlı qadın, ayı, dovşan, qoca, yerkökü, ulduz, pəncərə, ev, süd, nağıl, qız, bulud.

İsimləri azaltmaq üçün paylayın.
Dəzgah, rəsm, ana, dayazlıq, şaxta, soba, gecə, qabıq, günəş, səma, torpaq, kölgə, gündüz, su, kötük, bulud.

4 "Sintaksis" dayandırın
- Will, Söz ağacı təkliflərdə hansı rol oynayır.
Ağac evdə yuxarı qalxdı.
Kozochor-da qar-ağ magistral və parlaq yaşıl tac olan bir ağac gördük.
Şam iynəyarpaqlı bir ağacdır.
Nadir ağacları üzündən evlərin ağ evləri təyin olundu.

Nəticə: isimin sintaktik rolu barədə bizə məlumat verin

Marşrutun sonuna yaxınlaşırıq və isim haqqında öyrəndiklərimizi müəyyənləşdirməliyik. Kateldəki qaydalarla biliklərinizi müqayisə edin
Dərslikdəki qaydanı oxuyur səhifə 191

İstinad mücərrədinə görə Noim adını bildirin

Dəstək vermək
1. isim - suallara cavab verir ...
Göstərir ...
2.Morfoloji əlamətlər: öz və ..., canlandırıldı və .... , Çubuq (....), azalma.
Nömrələrə görə dəyişir, dava
3. Təklif ......................................

"Doğrulama" son dayanacağı "
Test "isim"
1. Yanlış bir bəyanat tapın.
A. Təbii ad, maddə deməkdir nitq hissəsidir.
B. isimlər doğuşla dəyişdirilir.
B. Öz ad isimləri böyük hərflə yazılmışdır.
2. isim adını göstərin
A. Mobility B. BRELLY V. Cəsur
3. Cümlənin üzvünün təklifdəki ayrılmış söz olduğunu müəyyənləşdirin
"Bereziya meşələri bəzəyir":
a) mövzu b) əlavəsi; c) hal.
4. isimlərin nəslini müəyyənləşdirin: Dürüstlük, lakin kitablar.
5. Uzun bir mövzu çağıran isim nədir?
Test
Cavab
1. B.
2. A.
3. B.
4. Qadınlar
5. cansız

"5" - 5 düzgün cavab;
"4" - 4 düzgün cavab;
"3" - 3 düzgün cavab

4. Hesablamalar.
5. Reflexia (ifadəni davam et).
- Məni idarə etdim ...
- Maraqlıdı ...
- Çətin idi ...
- İndi bilirəm…

6. Ev tapşırığı:

Dərs üçün təşəkkür edirəm!

Önizdən istifadə etmək, Google hesabı yaradın və ona daxil olun: https://accounts.google.com


Öncədən baxın:

1.Kontakt gEF alətləri üzrə dərs, bir ağacın meydana gəlməsi ilə bağlı şərhləri olan Umk. Mövzuyla 3-cü sinifdə rus dərsi: "isim"

3. Əsas məzmun.

Dərs növü: Yeni biliklərin "açılması" dərs.

Fəaliyyət məqsədi: Nitqdəki isimlərin adlarını təyin etmək qabiliyyətinin meydana gəlməsi.

Təhsil Məqsəd: Yeni elementlərin ona daxil edilməsi səbəbindən konseptual bazanın genişləndirilməsi.

Didaktik Məqsəd:

  • İKT tərəfindən yeni təhsil məlumatı blokunun şüurluğu, əks olunması və ilkin konsolidasiyası üçün şərait yaradın.

Tapşırıqlar Dərsi:

  • Cizgi və cansız, nominal və öz isimləri tanımaq üçün bacarıqlar yaratmaq;
  • Müqayisə etmək və nəticə çıxarmaq imkanı inkişaf etdirin.
  • universal öyrənmə tədbirləri yaratmaq üçün: şəxsi, idrak, kommunikativ, tənzimləmə;
  • nitqin inkişafı, orfoqramı tapmaq və düzgün yazmaq qabiliyyəti;
  • mövzuyla maraqlanmağı öyrənin.

Əsas didaktik üsul:

  • qismən axtarış

Didaktik vasitələr:

  • müəllim - Təqdimat;
  • Şagirdlər - notebook, dərslik, çap bazası olan notebook, masa

Avadanlıq:

  • "Rus dili" V.P. Kanakinina, v.G. Goretsky - 3 sinif
  • kompüter + proyektoru
  • marker lövhələri

Dərslər zamanı

  • Sinif təşkilatı.

Müəllim: Çoxdan gözlənilən zəng çaldı -

Dərs başlayır!

Ehtiyatlı olun, fəal olun və düşünürəm ki, dərsin sonunda bir çoxunuz dərsdə yaxşı işiniz üçün bir çoxunuz müsbət qiymətləndirmə alacaqsınız! (Şagirdlər əla iş və say yazırlar.)

II. Ev tapşırıqlarını yoxlamaq

III. Biliklərin aktuallaşdırılması

(Cüt işləmək.)

Sözləri 3 qrupa yazın və bölün. (Sözlər lövhədə yazılmışdır.)

Yalan, axşam, ot, uçmaq, yüngül, yaşıl, tülkü, sahələr, idman.

Sözləri hansı işarəni paylaşmısınız? (Nitq hissələrində.)

Birinci qrupa hansı sözlər aiddir? (Yalan, uçmaq, işıq.)

Bu sözlərin hansı hissəsini bu sözlərdir? (Fellər.)

Bu sözlərə hansı suallar cavab verir? (Nə etməli? Nə edir?)

İkinci qrupda hansı sözləri yazırdın? (Axşam, yaşıl, idman.)

Bu sözlərin hansı hissəsini bu sözlərdir? (Sifətlər.)

İkinci qrupun sözlərinə hansı suallar cavab verir? (Nə? Nə? Nə?)

Üçüncü qrupa hansı sözləri atlamısınız? (Ot, tülkü, sahələr.)

Bu sözlərin hansı hissəsini bu sözlərdir? (İsimlər.)

İsim hansı suallarla görüşür? (Kim nə?)

Sözlə nə ortoqramla görüşür? (Sözün kökündə səssiz sait yoxlanıldı.)

Sözsüz saiti necə yoxladılar? (Sözsüz sait yoxlanılır - stress.)

İv. Fəaliyyətlərə

Sözləri oxuyun.

Qar yağışı, inək, yağ, it, mavi.

Hansı söz həddən artıqdır? Niyə? (Mavi bir sifət adıdır.)

Sözün hansı hissəsini qalan sözləri edir? (İsim adları.)

İsim haqqında nə bilirsiniz? Ekranda oxuyun.

(Slayd 2, 3)

Söz mövzusu dərs. (Slayd 4.)

- İsim nümunələrini verin.

V. Dərs mövzusu üzərində işləyin

1. Dərslik üzərində işləyin

UPR. 94 (səh. 55).

Sözlərin sözlərini oxuyun və müqayisə edin.

Nitqin hansı hissəsində sözlər var?

Bunlar nələrdir? (Yazmaq.)

Fərq nədir? (Stress.)

Çoxluqda istifadə olunan isimlərin adlarını adlandırın.

Məşq üçün yazılı bir iş gör.

(Yoxlayın)

  • Öz və nominal sözlərini yazmaqda məşqlər.

(Cüt işləmək)

İndi cüt işləyəcəksən. Söz ekranında. Sol sütunda öz adlarınızın adlarını və sağında yazın - nominativ. Ehtiyatlı ol.(Slide 5.)

Yaroslavl, Şəhər, Dnipro, River, Baikal, Lake, Maxim Gorky, Yazıçı, Köpək, Bug, Planet, Mars.

(Yoxlayın.) (Slide 6.)

  • Lüğətdən sözlərlə işləmək

Tapmacaları tapın.

Torpaq şumlanması nə qədərdir,

Və ot yemir?

(Traktor)

Sahədə - çaxnaşma

Çantada - incilər.

(Buğda)

Traktor və buğda sözünü tapın Orfoqrafiya lüğətində.

Noutbukdakı sözləri yazın.

Sözləri ilə bir cümlə düzəldinbuğda və traktor, bir notebookda yazın.

(Traktor buğda əkmək üçün sahəni əkir.)

Bu sözləri yazmağı unutmayın.

Vi. Fizkultminutka

(Slide 7)

Bir dəfə - gül, çəkildi.

İki - əyilmiş, dağıldı.

Üç - əllərinizdə üç pambıq,

Baş üç qovşaq.

Dörd - əllər daha genişdir.

Beş - dalğalanmaq.

Altı - masanın sakitcə oturması üçün.

Vii. Öyrənilən materialın düzəldilməsi

  • Dərslik üzərində işləyin

UPR. 95 (s. 55).

(Uşaqlar müstəqil bir məşqi həyata keçirirlər. Yoxlayın.)

Hansı sözlər böyük hərflə yazılmışdır? Nümunələr verin.

(Şagirdlər bir-bir söz birləşməsi və adlarını adlandırırlar.)

  • Cizgi və cansız isimlər yazmaqda məşq edin. (Slide 8)

Bu sözləri iki qrupa bölüşdürün: 1) cizgi obyektlərini ifadə edən sözlər; 2) cansız obyektləri ifadə edən sözlər.

Chauffeur, veteran, afişa, qayıq, rəssam, peer, tramvay, traktor, tələbə, şəkər, sled, müəllim, buğda, buğda, gənc.

Birinci qrupa hansı sözlər yazdı? Niyə?

İkinci qrupa hansı sözlər aiddir? Niyə?

Viii. Əks

Isim adlarını yazın. Onların cinsini və nömrələrini göstərin.

Nümunə: masa - m. r., bölmələr h.(Slayd 9.)

Zərif, yarpaq, günəşli, dost, dostlar, yadda saxla, alma, göy, gözəl, ulduz, marina, pişik, səssiz, mavi, soyuq, kosmik, moskva.

Hansı sözlər verildi? Niyə?

Hansı sözlər həddən artıq oldu?

Adlar təklərdəki isimlər nə deməkdir? Çoxluqda? Nümunələr verin.

Özümüz adlandırılan isimlər nədir?

Isim hansı adlar cizgi adlanır? Cansız? Nümunələr verin.

İx. Dərsi yekunlaşdırmaq

Bu gün dərsdə nə yeni bilirdiniz?

Hansı yeni lüğət sözləri ilə görüşdünüz?

Ev tapşırığı.(Slayd 10.)

UPR. 96 (səh. 56).