21.06.2021

Teose valge puudel loomise ajalugu. Kompositsioon teemal: Jutu analüüs Valge puudel, Kuprin. VI. Loo kompositsiooniline konstruktsioon


Tundide süsteem loo õppimiseks

1. Õpik:, Kirjandus 5. klass: õpik-lugeja: 2 osas.- M.: Mnemosyne, 2008.

2. Simulaator "Lugulugu" valge puudel" võetud digitaalsete õpperessursside ühtse kogu veebisaidilt - http://school-collection. *****/

1. TUND

Aleksander Ivanovitš Kuprin. Teekond kirjandusse. "Valge puudel"

Tunni eesmärk: Anda õpilastele ettekujutus kirjaniku isiksusest, tema huvide mitmekesisusest, tutvustada neid eluloo mõningate faktidega, valmistades neid ette loo "Valge puudel" ja teiste kirjaniku lugude tajumiseks. Sissejuhatus jutuvestmisse. Jutu "Valge puudel" 1. - 2. peatükkide lugemine.

maOrganisatsiooniline moment.

II. Kirjaniku kohta käiva õpikumaterjali iseseisev lugemine

III. Kirjaniku lugu

Vestlus küsimustel: Mida mäletate kirjaniku elust? Milline mälestus temast tundus kõige huvitavam? Miks? Millise inimesena Kuprin teile tundub?

IV. Sissejuhatus lugude ekspositsiooni

Peatükkide 1-2 peatükkide lugemine (ekspositsioon, Krimmi looduse kirjeldus). - Vestlus teemal:

Milliseid tegelasi loos autor meile tutvustab?

· Mida teadsite Serjoža ja vanaisa Lodõžkini elust enne, kui nad ühinesid "Väikse rändtruppi"? Milline suhe nende vahel tekkis? Miks?

· Kuidas nad endasse suhtuvad?

Kus kirjeldatud sündmused toimuvad?

· Milline on loo Krimmi olemus?

V. Tunni kokkuvõte

2. ÕPPETUND

. Süžee ja loo konflikt. Tegelaste olemus.

Tunni eesmärk: Loo teksti tundmise kontrollimine. Loo süžee tuvastamine, loo tegelaste konfliktis osalemine. Kujundada võime luua sündmuste põhjuslikku seost, kinnistada teadmisi teose süžee ja konflikti kohta. Õpilaste oskuste kujundamine iseloomustada tegelasi nende kuvandi vahenditest, määrata kindlaks autori suhtumine teose kangelastesse. Analüüs tegelaste osalemise kohta loo konfliktis ja sündmuste arengus selles. Kujundada õpilastes kogemuste mõistmise võimet kirjanduslik kangelane, selle sisemine olek; rikastada õpilaste sõnavara tegelase "siseelu" osas.

maOrganisatsiooniline moment.

II. D/Z kontroll

Nimetage episoodid, mis panid teid tegelaste pärast muretsema. Mis põhjustas rahutused?

Kasutades kodus tehtud loo konspekti, jutustage loo süžee lühidalt ümber.

Plaani näidis:

1. Rändav kunstnike trupp

2. Õnnetu päev

3. "Tahan! Koer-u-u!

4. "Kõike ei müüda, seda ostetakse"

5. Arto varastati

6. koera päästmine

III. Loo analüüs

Määratlege terminid: Episood, süžee, süžee, konflikt, haripunkt.

- Millist episoodi võib nimetada alguseks (Trilli tahab koera)?

- Videofragmendi "Suvilas" vaatamine Sõprus»

Mis põhjustas konflikti Družba dachas? (sotsiaalne konflikt)

Nimeta konfliktis osalejad. Kuidas Kuprin dacha elanikke joonistab? Milline on Trilly ja tema ema roll konflikti põhjustamisel?

Leia kolmandast peatükist korrapidaja välimuse kirjeldus. Millise mulje ta jätab?

- videoklipi "Torg" vaatamine(moraalne konflikt)

Neljandas ja kuuendas peatükis räägi tema tegemistest loos Artoga. Millised omadused andsid korrapidaja Kuprinile?

Millised vanaisa tegelaskuju omadused ilmnesid selles episoodis?

Loos on kaks poissi. Kuidas ja miks nad üksteisest nii erinevad?

Millised sündmused panid Serezha suureks kasvama? (Vargus Arto)

Kuidas see täiskasvanuks saamine Serjoža kõnes ja käitumises väljendus? (näoilme muutub tahtejõulisemaks; käskib, võtab kõik oma kätesse, sest vanaisa on “lonkas”, kaotanud usu õiglusesse;)

Miks otsustas Seryozha Arto varastada?

Leia 6. peatükist sõnad, mis paljastavad poisi kogemused. Millised tunded selles võitlevad?

Kuidas iseloomustab Serjoža oma käitumist tol õhtul?

IV. Tunni kokkuvõte

Kodutöö koostage lugu ühest "Valge puudli" kangelasest

3. TUND

Aleksander Ivanovitš Kuprin. "Valge puudel". Maastik loos. Nime tähendus.

Tunni eesmärk:Õpilaste suhtumise väljendamine loo tegelastesse, nende tegevuse hindamine moraalsest vaatenurgast. Maastiku funktsionaalse rolli arvestamine loos. Loo pealkirja tähenduse määramine

maOrganisatsiooniline moment.

II. D / Z kontrollimine ja viimase õppetunni materjali assimilatsioon

Simulaatoriga töötab 4-5 inimest, sel ajal kuulame lugusid kangelastest

Järeldused:

Peategelased on saatuse peale solvunud, neid ühendas elu ja juhatasid rändavate tsirkuseartistide rasked teed. Kuid nad väärivad enamat kui lihtsalt kaastunnet. Meenutatakse uhket meest, ausat töömeest, vanaisa Lodõžkinit, kes keeldus ihne daami kustutatud kopikast. Ta esineb õilsa ja ustava sõbrana "duellis" dacha rikaste elanike ja nende majahoidjaga. Tal pole passi, ta kaotas passiga oma õige nime, kuid säilitas oma inimväärikuse, lahkuse ja oskuse liigutavalt hoolitseda teiste, nõrgemate ja kaitsetumate eest: orbpoiss, koer. Poolpuudulik vanamees on kindel, et "kõike ei müüda, mis ostetakse". Vanahärra teeb ülla teo: keeldub müümast oma puudlisõpra kolmesaja rubla eest – varanduse eest, mis võimaldaks tal avada toidupood. See tegu rõhutab Oboljaninovi miljonäride ebamoraalsust, kes on valmis oma järglaste kapriisi eest maksma mis tahes summa ja kui raha ei aita, siis kutsuvad esile kuriteo - varguse.

Artaud' vargus on Lodõžkinile kohutav löök. Elu peost suhu, tolmused teed, solvangud ja alandused, Artaud kaotus – kõik see raputas vanamehe maha. Ta muutus oma leinas haledaks ja abituks, meeleheide jõudis piirini. Vanaisa Lodõžkin ulutab kaeblikult, kutsudes Arto järele, räägib Serjožaga tasasel, vaevukuuldaval häälel ja sosistab selle tulemusel ehmunult sõnu abitult nuttes. "Me ei tee siin midagi," kordab ta, olles kaotanud viimase usu õiglusesse.

Rändaja raske elu on määratud Serjožale. Kuni seitsmenda eluaastani oli ta kingsepa juures, kuni sai rändtrupi näitlejaks. Kohtumine lahke ja hooliva Lodõžkiniga võimaldas poisil õppida ausalt leiba teenima, 12-aastaselt omandas ta juba tõelise akrobaadi tehnikad.

Vanaisa unistustes saab temast parima tsirkuse artist. Poisi tuleviku kohta võib vaid oletada. Kuid äärmuslik olukord - puudli vargus - näitab juba väljakujunenud parimad omadused Sergei: truudus sõprusele, oskus rasketel aegadel toetada ja rahustada armastatud inimene, mitte sattuda segadusse ja langetada üksi oluline otsus, oskus ületada hirmu, võtta riske, et saavutada hea eesmärk – ja see saavutada.

Treeningaparaat

III. Maastiku rolli analüüs loos

Töötage sisse rühmad

Leia looduse kirjeldused teisest, kolmandast, kuuendast peatükist. Valmistuge ilmekaks lugemiseks. Kelle silmade läbi loodust näidatakse? Tõesta seda.

Rühmaesinemised

Milliseid tundeid tekitavad vanaisas ja Seryozhas looduspildid? Kuidas need tunded neid kõiki iseloomustavad?

Kas kaaluda Krimmi kujutavate kunstnike maalide reproduktsioone? Kuidas sa nägid Krimmi loodust

IV. Paberitöö

Lugu süžee tegelikust alusest.

1903. aasta suvel elas kirjanik koos perega Miskhoris. Kirjaniku tütar kirjutab oma memuaarides: “Pärastlõunal tulid meie dachasse hulkuvad kunstnikud - vanamees, kellel oli tõukur, kolmeteistaastane poiss Serjoža, akrobaat ja võtsid seljast treenitud valge puudel. Niipea, kui kostis vuramishääli, kogunesid meie dachasse pealtvaatajad - naabermajas töötanud Türgi ehitajad, lapsehoidjad lastega teistest dachadest ja lihtsalt juhuslikud möödujad.

Pärast esinemist sai vanahärra raha ja Aleksandr Ivanovitš kutsus nad köögi lähedal asuvale terrassile einestama. Kuid nad võtsid toidukausid ja seadsid end Seligirka kaldal puude alla. Vanamees oli vaikne ja püüdis endast võimalikult vähe rääkida. Kuid Seryozha jagas oma plaane meelsasti. Pikkadel reisidel üle Krimmi jõudsid nad Odessasse. Seal õnnestus Serjožal kunagi tsirkust külastada ja sellest ajast peale on ta unistanud tõeliseks akrobaadiks saamisest. Ta rääkis Aleksandr Ivanovitšile ka sellest, kuidas kord nõudis üks rikas daam, et nad müüksid talle puudli, mis tema poisile väga meeldis.

«Vanaisa keeldus koerast loobumast. Naine sai meie peale pahaseks. Kartsime, et ta teavitab politseid ja isegi ütleb, et varastasime temalt midagi, - ütles poiss. - Nii et lahkusime pigem linnast.

Kirjanik tegi tõsiloos muudatusi ja nimetas loo "Valgeks puudliks".

Miks on loole selline nimi pandud? Peate seda oma essees arutama.

Kui see on teile raske, võite kasutada abireageerimisplaani.

Abiplaan:

1. Milline tegelane on seotud kõigi loo oluliste sündmustega?

2. Mis oli puudlikunstniku töö? Miks vanaisa Lodyžkin teda nii kõrgelt hindas?

3. Millised loo kangelaste (vanaisa Lodõžkin, Serjoža, Trilli, armuke, korrapidaja) inimlikud omadused tõstavad esile nende suhtumist koera?

4. Kas loo kangelane puudel aitas Kuprinil lugejale selgitada, mis on headus, ausus, rikkumatus, lojaalsus ja pühendumus sõpruses, julgus?

Vastuse näidis:

Miks on loo nimi "Valge puudel"? Ilmselt seetõttu, et loo tähtsamad sündmused on seotud Artaud'ga .. Keskendutakse episoodidele, milles otsustatakse koera saatus: ärahellitatud Trilly inetu kapriis, dacha rikaste elanike südametu kauplemine ja korrapidaja koos vanaisa Lodõžkiniga, Arto kuritegelik vargus, puudli Serjoža riskantne päästmine. Just nendes episoodides põrkuvad loo kangelased – vaesed ja rikkad, hästi toidetud ja näljased – elades erinevate sotsiaalsete ja moraaliseaduste järgi.

Suhtumine valgesse puudlisse võimaldab esile tõsta teose kangelaste tegelasi, eeliseid ja puudusi: Lodõžkini rikkumatust, suvila elanike ebamoraalsust, Serjoža julgust, lakei pühendumust ja kuritegelikkust. korrapidaja

Kodutöö arvustus Kuprini loole "Imeline doktor"

Kirjanduse hinne 4. Teema: A.I. Kuprin. Valge puudel.

Tunni eesmärgid:

Õppige peategelasi iseloomustama.
Arendage kõnet, analüüsige tööd.
Kasvatada tundekultuuri läbi teose analüüsi.

Varustus:portree A.I. Kuprin, süžeejoonised, jaotusmaterjalid.

Tundide ajal

1. Organisatsioonimoment.

Psühholoogiline meeleolu tunniks .

Poisid, istuge mugavalt, sulgege silmad, pidage meeles oma lähedasi ja sõpru. Näen nende nägudel palju naeratusi. Avage silmad, kui klassis on teie sõpru, naerata neile.

Kujutage nüüd ette, et teie väike lemmikloom istub teie süles. Pai teda. Kui kohev, armas mees ta on. Kas see on tõesti tore? Kas sa armastad neid?

2. Sotsialiseerumine.

Võtke valged lilled ja kirjutage oma nimi keskele. Ja kroonlehtedel on nende lähedaste nimed. Millised tunded teil nende vastu on? Kas on olnud aegu, mil sa oma aega või turvalisust ohverdades aitasid neid mingil moel. (Laste vastused) Hästi tehtud!
- Nimetage väärtusi inimese elus. (laste vastused - elu, tervis, lähedased, pühendumus, truudus, sõprus, haridus, perekond ... ..)

3. Vestlus A.I.Kuprini eluloost

esitlus

4. Tunni teema ja eesmärgi kommunikatsioon.

5. Töötage paaris. Teose sündmuste jada taastamine.

Taastage loo kontuur.

2. Halb päev.

5. "Artaud on varastatud."

1. Rändav kunstnike trupp.

3. "Ma tahan koera!"

6. Koera päästmine.

4. "Kõike ... ei müüda, seda, mida ostetakse."

6. Vestlus. Küsimused loo sisu kohta (samal ajal kasutavad õpilased tekste ja tõestavad oma vastuseid tsitaatidega)

1. Mitu artisti selles trupis on? (vanamees Sergei, puudel Arto ja kuldnokk puuris, treenitud sahtlist tulevikuennustustega pabereid tõmbama)

2. Kes on Sergei vanamees? (võõras)

3. Mis on vanamehe 3 kõige kallimat olendit (või asja)? (Sergei, Arto, kihutaja)

4. Kus loo sündmused leiavad aset? (Krimmis)

5. Kuidas Sergei end loo alguses tunneb? Milline on tema tuju? (ta imetleb looduse ilu, muretu ja rõõmus)

6. Kuidas töö algab? (kummaline vaatepilt suvilas. Trilly nõuab Artaud)

7. Kes on Trilly? Kuidas Sergei ja vanahärra temasse suhtuvad? Lugege. ("Shamashed"; "Kõrvalt aga väike poiss. Kuidas see tõstatati? Noh, kui see oleks minu võimuses, siis ma ... kirjutaksin talle välja Izhu)

8. Mida ütles vanamees, kui proua küsis, kui palju ta koera maha müüks? ("Koerad, armuke, ma ei kauple - s")
9. Miks vanaisa keeldus puudlit müümast? Kes oli vanaisa ja Serjoža koer?

10. Mida saab öelda vana kunstniku iseloomu kohta? (uhke, üllas, aus mees, tõeline sõber. Ta ei püüa armukesele ja tolle kapriissele pojale meeldida. Talle piisab ausa tööga leiva teenimisest)

11. Kuidas ta oma keeldumist korrapidajale selgitas? Kuidas sa sellisest vastusest aru saad? ("Kõike ei müüda, mis ostetakse")

12. Nimeta kõrgeim kogemuse hetk. (puudulik puudel)

13. Miks oli Sergei vanamehe peale vihane, kui Artaud kadus? (Tema abituse pärast: "Mis me nüüd teeme, Seryozha?")

14. Millal lõpetas Sergei vihastamise ja halastas vanamehe peale? Miks? (Kui ta rääkis kellegi teise passist)

15. Millises loo osas tundsid kergendust, rõõmu oma sõpradest? Milliseid tundeid valdas Sergei, kui ta mõisa aeda sattus? Otsi tekstist ja loe. (6. peatükk "Poiss pole kunagi elus kogenud nii piinavat täieliku abituse, mahajäetuse ja üksinduse tunnet nagu praegu")

16. Mis paneb Sergei koera päästma? (Armastus koera, vana mehe vastu; arusaam, et nüüd saab olukorda muuta vaid tema...)

7. Loo kangelaste tunnused.

1. Kuidas Sergei muutub loo algusest lõpuni? (Õpilastele antakse lehed kangelase kirjaliku iseloomustuse jaoks; nad töötavad iseseisvalt 2-3 minutit)

Sergei omadused

Loo alguses

Loo lõpus

Kangelase eneseomaduste kontrollimine (õpilased loevad ette oma valikud)

Võimalik tulemustahvlile kirjutatud:

Sergei omadused

Loo alguses

Loo lõpus

Muretu, lõbus...

Otsustav, julge, tõsine,
Tunneb vastutust teiste eest
Suureks kasvamine..

2. Poisid, kirjeldame kangelasi: Sergey ja Trilli võrdlevalt.

trilly- ärahellitatud, ebaviisakas, kannatamatu laps.

Sergei- töökas, viisakas, pühendunud, lojaalne sõber.

8. Vestluse jätkamine.

1. Miks oli Trillyl puudlit vaja? (lõbu pärast)

2. Ütle mulle veel, kes oli Arto vanaisa ja Serjoža jaoks? (pühendunud, ustav sõber, toitja...)

3. Mis on teose teema? (Inimeste ja loomade suhetest)

4. Ja peamine idee? (Inimese elus on kõige tähtsam lojaalsus, truudus, sõprus. Autor õpetab lugejaid olema inimlikud, lahked, üllad üksteise ja loomade suhtes; mõistab hukka inimeste kalkkuse ja südametuse.)

9. Kodutöö

Kuprin "Valge puudel"

kirjandus lapsik tšehhovi pilt

Aleksandr Ivanovitš Kuprin (1870 - 1938) on tuntud arvukate teoste autorina, milles pööratakse erilist tähelepanu inimsuhete analüüsile. Kirjanik näitas üles suurt huvi ka noorte lugejate vastu. Ta on tuntud lastele ja lastest rääkivate lugude autor - "Lasteaed", "Maa sisikonnas", "Imearst" jt. Tema töid armastavad eriti noored linnakodanikud.

Loo "Valge puudel" süžee on Kuprin peaaegu loodusest kopeeritud. Krimmis asuva kirjaniku suvilasse tulid rändkunstnikud, keda Aleksander Ivanovitš mõnikord einestama kutsus. Sagedaste külaliste hulgas olid ka vanamees, kellel oli tõukur, akrobaadipoiss nimega Serjoža ja valge puudel. Seryozha ja rääkis loo, kuidas rikas daam palus visalt koera müüa. Puudlile meeldis tema väike poeg väga. Kuid vanamees ja poiss keeldusid seda tegemast, mille pärast nad said rikka daami viha.

See lugu huvitas Kuprinit väga. Kirjanik nägi lihtsas süžees kahte väga olulist teemat. Esiteks sotsiaalse ebavõrdsuse teema ja teiseks ennastsalgav sõprus ja mure "meie väiksemate vendade" pärast. 1903. aastal ilmus Kuprini jutt "Valge puudel".

Aleksander Ivanovitš tundis lastele üldiselt "põhjast" kaasa. Talle andis altkäemaksu nende meeste vaimne lihtsus, nende võime teha üllaid tegusid. Selline on rändkunstnik Serjoža Valges puudlis, kelle kasvatas üles vana oreliveski Lodõžkin. Nad seisavad silmitsi täiesti erineva maailmaga, mida kehastavad rikas daam ja tema ärahellitatud poeg Trilly.

Loo konflikt on üles ehitatud nende inimeste erinevale suhtumisele. Jõukate härrasmeeste jaoks on koer lihtsalt lõbus asi, mida osta ja müüa. Vanamehe ja poisi jaoks on nende Artoshka rohkem kui sõber. Päästmise nimel riskib Serezha isegi oma eluga.

Valge puudli tegelased on Kuprini joonistatud väga selgelt ja laste taju arvestades isegi veidi meelega. See asjaolu võimaldab selgelt määratleda lastevahelise kontrasti. Trilli tajub loodust täieliku ükskõiksusega, Seryozha aga rõõmuga. Daami poeg on hell ja kohmakas, Serjoža aga tugev ja osav. Trilly kõne on kogum tarbesõnu nagu: "mina", "ma tahan", "anna" ... Noore kunstniku sõnad annavad tunnistust tema vaoshoitusest, adekvaatsest reaalsustajust.

Kuprin ehitab loo kompositsiooni väga asjatundlikult ja ilma kärata. Sündmused toimuvad lühikese aja jooksul, kõik on allutatud peamine eesmärk- puudliga loo näitel näidata, et lojaalsus ja sõprus on inimese elus peamine rikkus. Samas on iga loo osa (kokku kuus) loogiliselt terviklik episood.

"Valgel puudlil" on õnnelik lõpp, kuigi sisse päris elu see oleks võinud teisiti olla. Kuid Kuprin tunnetab peenelt lapse hinge, nii et ta sisendab noores lugejas optimismi. Laps peab uskuma, et õiglus võidab. Nii kujundas kirjanik lastes moraaliprintsiibi.

"Valge puudel" - sõprus on väärtuslikum kui raha

Aleksandr Ivanovitš Kuprin (1870 - 1938) on tuntud arvukate teoste autorina, milles pööratakse erilist tähelepanu inimsuhete analüüsile. Kirjanik näitas üles suurt huvi ka noorte lugejate vastu. Ta on tuntud lastele ja lastest rääkivate lugude autor - "Lasteaed", "Maa sisikonnas", "Imearst" jt. Tema töid armastavad eriti noored linnakodanikud.

Loo süžee "Valge puudel" Kuprin peaaegu kopeeris loodusest. Krimmis asuva kirjaniku suvilasse tulid rändkunstnikud, keda Aleksander Ivanovitš mõnikord einestama kutsus. Sagedaste külaliste hulgas olid ka vanamees, kellel oli tõukur, akrobaadipoiss nimega Serjoža ja valge puudel. Seryozha ja rääkis loo, kuidas rikas daam palus visalt koera müüa. Puudlile meeldis tema väike poeg väga. Kuid vanamees ja poiss keeldusid seda tegemast, mille pärast nad said rikka daami viha.

See lugu huvitas Kuprinit väga. Kirjanik nägi lihtsas süžees kahte väga olulist teemat. Esiteks sotsiaalse ebavõrdsuse teema ja teiseks ennastsalgav sõprus ja mure "meie väiksemate vendade" pärast. 1903. aastal ilmus Kuprini jutt "Valge puudel".

Aleksander Ivanovitš tundis lastele üldiselt "põhjast" kaasa. Talle andis altkäemaksu nende meeste vaimne lihtsus, nende võime teha üllaid tegusid. Selline on rändkunstnik Serjoža Valges puudlis, kelle kasvatas üles vana oreliveski Lodõžkin. Nad seisavad silmitsi täiesti erineva maailmaga, mida kehastavad rikas daam ja tema ärahellitatud poeg Trilly.

Loo konflikt on üles ehitatud nende inimeste erinevale suhtumisele. Jõukate härrasmeeste jaoks on koer lihtsalt lõbus asi, mida osta ja müüa. Vanamehe ja poisi jaoks on nende Artoshka rohkem kui sõber. Päästmise nimel riskib Serezha isegi oma eluga.

Valge puudli tegelased on Kuprini joonistatud väga selgelt ja laste taju arvestades isegi veidi meelega. See asjaolu võimaldab selgelt määratleda lastevahelise kontrasti. Trilli tajub loodust täieliku ükskõiksusega, Seryozha aga rõõmuga. Daami poeg on hell ja kohmakas, Serjoža aga tugev ja osav. Trilly kõne on kogum tarbesõnu nagu: "mina", "ma tahan", "anna" ... Noore kunstniku sõnad annavad tunnistust tema vaoshoitusest, adekvaatsest reaalsustajust.

Kuprin ehitab loo kompositsiooni väga asjatundlikult ja ilma kärata. Sündmused leiavad aset lühikese aja jooksul, kõik on allutatud põhieesmärgile – puudliga loo näitel näidata, et lojaalsus ja sõprus on inimese elus peamine rikkus. Samas on iga loo osa (kokku kuus) loogiliselt terviklik episood.

"Valge puudel" on õnneliku lõpuga, kuigi päriselus võib see olla teisiti. Kuid Kuprin tunnetab peenelt lapse hinge, nii et ta sisendab noores lugejas optimismi. Laps peab uskuma, et õiglus võidab. Nii kujundas kirjanik lastes moraaliprintsiibi.

Lisaks "Valge puudli" analüüsile vaadake ka teisi esseesid Kuprini teoste kohta:

  • "Granaatkäevõru", loo analüüs

Tunni eesmärgid:

  • Kujundada kooliõpilaste võimet mõista kirjanduskangelase läbielamisi, tema sisemist seisundit; rikastada õpilaste sõnavara tegelase "siseelu" osas.
  • Õpilaste oskuste kujundamine iseloomustada tegelasi nende kuvandi vahenditest, määrata kindlaks autori suhtumine teose kangelastesse.
  • Kujundada oskust luua teose sündmuste põhjuslik seos. Sissejuhatus jutuvestmisse.
  • Arendage oskusi ja võimeid kõnetegevus(lugemine, kuulamine, rääkimine, kirjutamine) ja kõnekultuur.
  • Kunstisõna jõul kasvatada armastust loomade vastu, õpetada olema üksteise suhtes inimlikud, lahked, üllad.

Varustus: A.I.Kuprini lugu "Valge puudel", multimeedia installatsioon, arvutiesitlus ( Lisa 1 )

TUNNIDE AJAL

I. Organisatsioonimoment

II. Teadmiste värskendamine SLAID 1

- Tablool on saksakeelne sõna pudeln, mis tõlkes tähendab - pritsima, ujuma nagu koer. Arva ära see sõna.

Puudel on dekoratiivkoerte tõug. Arvatavasti tekkis see tõug 16. sajandil vanast pikakarvalisest lambakoerast ja jahi "veekoertest". Puudlid saavutasid tohutu populaarsuse, kuid hiljem neid enam jahipidamiseks ei kasutatud ja need muutusid järk-järgult dekoratiivseteks siseruumides. Hästi koolitatud, sõnakuulelik ja sõbralik. Puudlid on olnud paljude tuntud inimeste lemmikud. Beethoven kirjutas eleegia lemmiku surma puhul koostas G. Heine luuletus“Vooruslik koer” ja A. I. Kuprin kirjutas liigutava loo “Valge puudel”.

III. Tunni teema sõnum

Lugesite seda lugu pühade ajal. Kas sulle meeldis see?
- Proovige ühe sõnaga öelda, mis teile tema juures meeldis.
- See on meie õppetunni teema “Truudus, truudus, sõprus, lahkus Aleksander Ivanovitš Kuprini loos “Valge puudel”. SLAID 2.

IV. Töö analüüs

- Mitmest osast koosneb lugu "Valge puudel"? (6 peatükki)
- Märgistage iga jaotis. Paaris töötama. Reklaam. SLAID 3.

  • Rändav kunstnike trupp
  • Õnnetu päev
  • "Tahan! Koer-u-u!
  • "Kõike ei müüda, seda ostetakse"
  • Arto on varastatud.
  • koera päästmine

V. Töötage rühmades küsimustega kaartide kallal. Reklaam

1 rühm. Küsimused osadele 1-2. 2 rühma. Küsimused osadele 3-4 3. rühm. Küsimused 5-6 osale
– Kus sündmused toimuvad?
- Milline nägi välja rändkunstnike trupp?
- Miks ütleb kirjanik vanaisa kohta "kudumine"?
- Mis sundis vana oreliveski ja Serjoža mööda "mäeradasid ühest suvilast teise" rändama?
- Millist suhtumist nad esile kutsuvad?
- Mida teadsite Seryozha ja vanaisa Lodyzhkini elust enne, kui nad ühinesid "Väikse rändtruppi"?
- Missugune suhe nende vahel tekkis? Miks?
- Milline "ootamatu ja kummaline vaade köitis nende tähelepanu" suvilas?
- Mida saate öelda poisi Trilly käitumise kohta? Miks ta nii käitub?
- Nimetage selles stseenis osalejad.
Kuidas täiskasvanud tema käitumisele reageerisid?
- Kuidas tõmbab Kuprin Družba dacha elanikke?
Kuidas meie kangelastel läks?
- Kas "ilusal daamil" on õigus, kui ta ütleb, et "pole asja, mida ei müüdaks"?
- Kuidas vanaisa Lodyzhkini toon daamiga vesteldes muutub?
– Miks vanaisa keeldus Artaud müümast? Kes oli vanaisa ja Serjoža koer?
- Leidke kolmandast peatükist korrapidaja välimuse kirjeldus. Millise mulje ta jätab?
Millised omadused andsid korrapidaja Kuprinile?
- Selgitage, kas korrapidajat saab pidada ainult daami tahte sundtäitjaks?
- Millised sündmused panid Serezha suureks kasvama?
Leia sõnad, mis avaldavad poisi tundeid. Millised tunded selles võitlevad?
– Miks otsustas Seryozha Arto varastada?
- Kuidas iseloomustab Seryozha tema käitumist tol õhtul?

VI. Loo kompositsiooniline konstruktsioon

- Märgime põhipunktid (st plaani põhipunktid) (Tabel täidetakse liikumise ajal.) Mida nad kirjeldavad? SLAID 4, 5
- Oleme selle loo kompositsiooni üles ehitanud. SLAID 6.

Rändav kunstnike trupp Tegevus toimub Krimmi rannikul, puhkekülas Edasi arenevaid motiive sisaldav kirjandusteose sissejuhatav osa KOKKUPUUDE KOOSTIS - osade struktuur, suhe ja suhteline asend romaanid, maalid, raamatud
"Tahan! Koer-u-u! Trilly välimus, tema nõudlus puudli järele Tegevuste, sündmuste algus; kirjandusteose algus STRING
Arto varastati Serjoža päästab Arto Kõrgeima pinge, tõusu, arengu punkt KULMINATSIOON
koera päästmine Turvalist sõprade lendu. Nad on jälle koos Lõpp, sündmuste, olukordade lõpuleviimine; kirjandusteose viimane osa. MÄRKUS

VII. järeldused

Millest see töö siis räägib? Mis on selle põhiidee? Mida autor teile edasi anda tahtis?
- Lojaalsus, truudus, sõprus – see on inimese elus kõige tähtsam. Kuprin õpetab lugejaid olema inimlikud, lahked, üllad üksteise ja loomade suhtes, mõistab hukka inimeste kalkkuse ja südametuse.

VIII. Peegeldus

cinquain

  1. Teema.
  2. Kaks sõna, mis määratlevad (omadussõnad).
  3. Kolm sõna, mis väljendavad tegusid (verbid).
  4. Neli sõna - suhe, mis põhjustab subjekti.
  5. Sünonüüm.

IX. Reklaam

X. Tunni kokkuvõte 8. SLAID

- Sooviksin meie vestluse lõpetada Veronika Tushnova luuletusega.
Loeme häid raamatuid ja kiirustame head tegema.
– Tänan teid töö eest! (Hinnete panemine ja küsimustele vastamine).

XI. Kodutöö SLAID 9

Valik:

1 variant. Loominguline ümberjutustus

  • Seryozha nimel.
  • vanaisalt.
  • Arto käest.

2. variant. ZHZL (tähelepanuväärsete inimeste elu). Lugu A.I. Kuprinist.