28.12.2020

Розпад політичної системи тоталітаризму. Зміна політичної системи СРСР у період відлиги Розкладання політичної системи тоталітаризму 1953 1964 рр.


Конспект відкритого урокуу 9 класі на тему:

« Зміна політичної системи.1953-1964»

Вчитель історії та суспільствознавства Рамазанова О.А.

Дата проведення: 08.04.2011р.

Цілі: оцінити розміщення сил в оточенні Сталіна після його смерті, проаналізувати альтернативи розвитку, що відкривалися перед країною в березні 1953 року; охарактеризувати етапи боротьби за владу та перші кроки Н.С. Хрущова з реорганізації державних, партійних органів, його перші політичні

перетворення; пояснити причини швидкого усунення Хрущова від влади.

Тип уроку: урок-міркування, урок-аналіз.

Технологія проблемного навчання.

ХІД УРОКУ:

Вступне слово вчителя.

5 березня 1953 року помер І.В. Сталін... «Перші місяці після смерті Сталіна були сповнені тривожного очікування. Зловісно пролунали у вухах сказані Берією на жалобному мітингу з Мавзолею рефреном повторювані слова: «Хто сліпий, той бачить...» Але перші промови М.С. Хрущова, Г.М. Маленкова та інших керівників уже несли із собою якісь елементи новизни. Стали говорити про народ, його потреби, про те, що метою соціалізму не може бути індустріальне зростання, продовольство, житлову проблему, прощення тих, хто опинився в полоні. Словом, повіяло вітерцем змін», - напише Ф. Бурлуцький. (Після Сталіна: Нотатки про політичну відлигу.// « Новий Світ», 1988 № 10, с. 156)

Але які вони будуть, ці зміни?

1. Варіанти післясталінського розвитку.

Сталін не залишив прямих вказівок «про спадкоємця». На жовтневому (1952) Пленумі ЦК Сталін дав зрозуміти, що не хотів би бачити в числі претендентів Молотова і Мікояна. Інші «найстарші соратники «вождя» – Каганович та Ворошилов – давно вже відійшли на другий план. Після війни помітно зміцніли позиції Маленкова, Берії та Хрущова. Маленков успадкував після Сталіна посаду Голови Ради Міністрів СРСР, Берія очолив об'єднане міністерство внутрішніх справ та державної безпеки. Хрущов взяв він керівництво Секретаріатом ЦК КПРС

Від чого залежав шлях розвитку? (Від співвідношення сил у вищому прошарку партійно-державного керівництва.)

Таким чином, боротьба за владу серед спадкоємців, що почалася, триватиме аж до весни 1958 року і пройде кілька етапів.

1. Етапи боротьби влади після смерті І. У. Сталіна.

Завдання. Клас поділяється на три пари.

Працюючи з п. 1 § 40, охарактеризувати етапи боротьби за владу та підбити підсумки з опорних питань (записані на дошці).

Перша пара.

а) I етап (березень-червень 1953);

б) ключові позиції: Голова Радміну Г.В. Маленков та JI. Берія, керівник об'єднаного МВС;

в) заходи:

Перша кампанія з осуду культу особистості (ім'я Сталіна рідше стало згадуватися у пресі, припинився випуск його зібрання творів);

Пропозиція Берії та Маленкова про перерозподіл владних повноважень від ЦК партії відповідним державним структурам;

Амністія ув'язнених (1,2 млн. осіб);

Заходи щодо коригування національної політики;

реорганізація МВС;

реабілітація «ворогів-шкідників»; г) підсумки: партапарат відреагував на спроби обмежити партійне

керівництво країною.

Змова на чолі з Н.С. Хрущовим проти Берії.

26 червня 1953 року Берія було заарештовано і незабаром розстріляно. З усіх " палацових переворотів» післясталінської доби справа Берії є найбільш загадковою. Документально зафіксовано лише липневий (1953 р.) Пленум ЦК, у якому справа Берії зазнала внутрішньопартійного розгляду.

В. Бережков напише: «У секретному листі ЦК у справі Берії, який зачитували на закритих зборах членам партії, повідомлялося, що Берія хотів вивести радянські війська з Австрії і нормалізувати відносини з Югославією, таємно пославши до Тіто свого емісара. Тоді, в 1953 році, все це зображалося як страшна крамола, прихильники якої заслуговували на страту».

Але вже 1955 року з Австрією було підписано державну угоду, і звідти пішли всі іноземні війська, включаючи і радянські. У 1955 році Хрущов вирушив до Тіто і заявив, що спровокований Сталіним розрив із Югославією був помилкою.

Тому сьогодні багато з того, в чому, за чутками, звинувачували Берію, звучить інакше.

Ясно одне, найбільше від падіння Берії виграв М. Хрущов. У вересні 1953 р. Н.С. Хрущова було обрано першим секретарем ЦК КПРС. І перша вказівка ​​– зміцнити партійне керівництво.

Друга пара.

б) ключові позиції: на вершині влади опинилися Г. Маленков та

Н.С. Хрущов;

в) заходи:

У грудні 1954 р. з ініціативи Хрущова відбувся процес над вищими керівниками МДБ, винними у «ленінградській справі», що скомпрометувало Маленкова;

Припинилися масові репресії;

З'явилися перші критичні статті про необхідність розвитку демократії;

г) підсумки: у лютому 1955 р. Маленков було знято з посади глави уряду та призначено міністром електростанцій.

2. Перші політичні кроки Н.С. Хрущова.

Проблемне завдання.

Прочитайте відгуки сучасників про Хрущов на с. 266 підручника та п. 2, 3 § 40 підручника.

Які приклади свідчать про непослідовність та обмеженість політичних перетворень, започаткованих Хрущовим? Скульптор Ернст Невідомий автор надгробка Хрущову на Новодівичому цвинтарі - зобразив його гак: бронзова голова на тлі білого та чорного мармуру. Подумайте, чи це випадково?

Перевірка завдання з питань:

Чому свою політичну діяльність М.С. Хрущов почав із критики «культу особистості»?

Що, на ваш погляд, позитивного в роботі XX з'їзду КПРС?

Що, на вашу думку, відноситься до негативних моментів роботи XX з'їзду КПРС?

Які наслідки спричинили рішення XX з'їзду КПРС?

Як тривав процес реабілітації? Його плюси та мінуси.

Як змінилася законодавча базакаральної практики після з'їзду? Режим утримання ув'язнених?

Яким вам видається політичний портрет Н.С. Хрущова?

Чия позиція сучасників, які оцінюють діяльність цього політичного лідера, вам ближча? Чому?

  1. Реорганізація державних, партійних та громадських організацій.

Завдання.

4. Висновок

Підбиття підсумків виконання завдання.

Проблемне питання:

Викриття культу особи Сталіна Хрущовим на XX з'їзді КПРС називають іноді «політичною Хіросимою». Як ви вважаєте, чому?

Домашнє завдання: § 40, питання.


5 березня 1953р. - Помер І.Сталін.
Поміркуйте над висловлюванням:
У.Черчілль «Сталін прийняв Росію лапотною,
а залишив з атомною зброєю»

Похорон І.В.Сталіна. На вулицях Москви

З березня 1953р. - по березень 1958 р. - розгорнулася
боротьба за владу, внаслідок якої перемогу
здобув М.Хрущов (1-й секретар ЦК КПРС)

1.Викриття «культу особистості» та реабілітація

1953р. – перша масова амністія
Реабілітовано жертви «ленінградської справи»,
"справи лікарів".
Лютий 1956р. – ХХ з'їзд КПРС – критика
беззаконня сталінського режиму.
М.Хрущов: «Ці питання дозріли, їх потрібно було
підняти. Якби я їх не підняв, їх би підняли
інші. І це було б загибеллю для керівництва,
яка не прислухалася до наказу часу»

Засуджувалися переломи
Критика «культу особистості» (здійснювалася не
публічно, а лише у вузьких партійних колах)
Політичну відповідальність за всі жертви та
позбавлення влади на себе не взяла

1956-1961р. – реабілітовано близько 700 тис.
людина, частина з них – посмертна
Переглянуто кримінальне законодавство,
пройшла реорганізація таборів, покращено
умови утримання ув'язнених
Скасовано поняття «ворог народу»

Зі спогадів М.Хрущова
«…Найголовніше – усі ми, весь народ, і ті, хто
був там, за дротом, і ті, хто трясся від
страху тут, з іншого боку дроту, все
ми ковтнули інше повітря. Це головне. Це
тепер так просто у народу не відібрати…»

2.Реорганізація державних органів та партійних організацій

Розширено права союзних республік
1957р. – реформовано галузеві
міністерства – перетворені на Поради
Народного Господарства
Прийнятий новий Статут КПРС

У 1962-1964рр. – велася розробка нової
Конституції СРСР – «держава диктатури
пролетаріату має перетворитися на
загальнонародне, допускалася приватна
власність» – такі проекти влаштовували
далеко не всіх

Зі спогадів В.Молотова

Критику загальнонародну державу... Не
може держава виражати інтереси та
робітничого класу та колгоспного селянства, та
інтелігенції. Серед інтелігенції чимало
колишніх класових противників, вони не можуть
за диктатуру пролетаріату боротися...»

1964р. – М.Хрущова було звинувачено у волюнтаризмі
і суб'єктивізм і відсторонений від займаної
посади
Волюнтаризм – політика, яка не зважає на
об'єктивними законами, реальними
умовами та можливостями

Список використаних джерел

А)активні посилання на сторінки матеріалів в інтернеті
Стаття: Похорон Сталіна: кривава тиснява
http://www.allkriminal.ru/archives/417
Стаття: Микита Сергійович Хрущов:
http://www.bibliotekar.ru/polk-22/index.htm
Б)активні посилання на використані зображення
Зображення: Похорон Сталіна
http://images.yandex.ru/yandsearch?source=wiz&text=%D0
%BF%D0%BE%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD
%D1%8B%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B
8%D0%BD%D0%B0&noreask=1&img_url=http%3A%2F%2Fi
mg11.nnm.ru%2F4%2Fc%2F6%2F1%2Fb%2F8c8f67e14c8e
292bfbab7c83c45.jpg&pos=1&rpt=simage&lr=18&nojs=1

Зображення: Н.С.Хрущов
http://images.yandex.ru/yandsearch?source=psearch&text=
%D1%85%D1%80%D1%83%D1%89%D0%B5%D0%B2&no
reask=1&img_url=http%3A%2F%2Frusmir.in.ua%2Fuploads%
2Fposts%2F200911%2F1258626138_xrushhev.jpg&pos=0&rpt=simage&lr=1

1. Смерть І.В. Сталіна та боротьба за владу. "Справа Берія". Початок лібералізації режиму.

2. Пошук шляхів десталінізації та демократизації радянського суспільства. Осуд XX з'їздом КПРС культу особистості Сталіна, його обмежений характер.

3. Спроби господарських реформ (1953 – 1964 рр.), причини їхньої невдачі.

4. Соціальна політика у середині 50-х – середині 60-х років. XX ст. (Підвищення заробітної плати, пенсійна система, житлове будівництво та ін.).

5. Зовнішня політика СРСР 1953 – 1964 гг. Карибська криза.

Терміни: «відлига», волюнтаризм, десталінізація, Карибська криза, культ особистості, лібералізація, науково-технічна революція, науково-технічний прогрес, політика «мирного співіснування», реабілітація, харизматична особистість.

Історичні діячі: Л.П. Берія, Л.І. Брежнєв, К.Є. Ворошилов, М.В. Келдиш, О.М. Косигін, Г.М. Маленков, А.І. Мікоян, А.Д. Сахаров, Н.С. Хрущов, О.М. Шелепін.

І.Б. Тіто, Д. Кеннеді, Шарль де Голль, Д. Ейзенхауер, Мао Цзедун, Д. Неру, Р. Насер, Ф. Кастро.

Вересень 1953 р. - обрання Хрущова першим секретарем ЦК.

8 лютого 1955 р. – відставка Г. Маленкова з посади глави уряду. Призначення Головою Радміну М. Булганіна.

Вересень 1955 р. – встановлення дипломатичних відносин між СРСР та ФРН.

Грудень 1956 р. – секретний лист ЦК КПРС партійним організаціям боротьби з «антирадянськими ворожими вилазками».

Жовтень – листопад 1956 – придушення виступів в Угорщині.

1957 р. – всесвітній фестиваль молоді та студентів у Москві.

Червень 1962 р. – масові виступи робітників у Новочеркаську та його придушення.

Жовтень 1962 - Карибська криза.

5 серпня 1963 р. – укладання Договору про заборону випробувань ядерної зброїв атмосфері, космосі та під водою.

14 жовтня 1964 р. – відставка Хрущова з партійних та державних постів. Обрання першим секретарем ЦК Л.І. Брежнєва.

Карта: господарські реформи 1953 – 1964 рр., зовнішня політика СРСР 1953 – 1964 рр.; Карибська криза.

Основні документи доби: Доповідь Н.С. Хрущова на XX з'їзді КПРС «Про культ особистості та його наслідки»; Постанова ЦК КПРС «Про подолання наслідків культу особи Сталіна» (30 червня 1956 р.); Програма КПРС (жовтень 1961 р.); Проект Конституції СРСР (1962 – 1964 рр.); Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, у космічному просторі та під водою (5 серпня 1963 р.); лист А.Д. Сахарова Н.С. Хрущову із закликом припинити випробування термоядерної зброї (грудень 1958 р.).

Запитання для самоперевірки вивченого матеріалу:

Чим можна пояснити необхідність всебічного реформування радянського суспільства після смерті Сталіна?

Які групи у вищому керівництві країни були представлені на момент смерті Сталіна? Яка з них отримала ключові посади? Чим це можна пояснити?

Які існували підходи до реформування економіки країни у 1953 р.? Хто їх уявляв?

Чим Ви могли б пояснити «відлигу» в духовному і політичному житті країни?

Як би Ви могли оцінити кампанію критики Сталіна, що розгорнулася після XX з'їзду КПРС? Які межі у цій критиці існували та ким вони були визначені?

Чим Ви можете пояснити безперервні реформи та реорганізації у сфері управління народним господарством у другій половині 50-х рр.? Які результати вони мали для економічного зростання?

Як Ви могли б охарактеризувати основні тенденції розвитку КПРС та громадських організацій у 1953 – 1964 рр.?

Які теоретичні висновки та установки кінця 50-х – початку 60-х рр. призвели до серйозних коректив курсу економічного та політичного розвитку СРСР? Чим це можна пояснити? Які результати вони привели?

Які соціальні досягнення «великого десятиліття» видаються найбільш значущими? На чому вони були засновані?

Які здобутки вітчизняної науки і техніки 50-х – початку 60-х років. XX ст. Вам є найбільш значущими?

Завдання та вправи:

2. Виявіть та проаналізуйте причини непослідовності та суперечливості реформ, проведених у країні у 1953 – 1964 роках.

3. Дайте загальну оцінку зовнішньої політикиСРСР у роки. Чим вона відрізняється від зовнішньої політики 1945 – 1953 рр.? Чому?

Обов'язкова література:

XX з'їзд КПРС та його історична реальність. М. 1991.

Аксютін Ю.В., Волобуєв О.В. XX з'їзд КПРС: новації та догми. М., 1991.

Бурлацький Ф. Вожді та радники. М., 1990.

Угорщина 1956: Нариси історії кризи. М., 1993.

Зубкова О.М. Суспільство та реформи. 1945 - 1964 р.р. М., 1993.

Зубкова О.Ю. Досвід та уроки незавершених поворотів 1956 – 1965 гг. //Сторінки історії радянського суспільства. М., 1989.

Медведєв Р. Хрущов: політична біографія. М., 1986.

Світло та тіні «великого десятиліття». Н.С. Хрущов та її час. Л., 1991.

Хрущов Н.С. Про культ особистості та її наслідки: Доповідь на XX з'їзді // Вісті ЦК КПРС. 1989. № 3.

Додаткова література:

Аджубей А. Ті десять років (1954 - 1964: із спогадів) // Прапор. 1988. № 6.

Аксьонов Ю.С. Апогей сталінізму: повоєнна піраміда влади // Питання історії КПРС. 1990. № 11.

Берія: кінець кар'єри. М., 1990.

Короткий посібник з історії Росії. М., 1993.

Кутузов В.А. Так зване «Ленінградська справа» // Питання історії КПРС. 1989. № 3.

Наша Батьківщина. Досвід політичної історії. М., 1991. Т. 2.

Про подолання культу особистості та її наслідків: Постанова ЦК КПРС, 30 червня 1956 р. // КПРС у резолюціях… Т. 9. З. 111 – 130.

Теми доповідей, рефератів, повідомлень:

Л. Берія

Г. Маленков: людина, політик, лідерка країни.

М. Хрущов очима сучасників та істориків.

Економічний курс Хрущова.

Економічна альтернатива Малєнкова.

Радянська космічна програма.

- «Відлига» у літературі та мистецтві.

Духовний світ радянської людини у 1953 – 1964 роках.

Повсякденний побут радянської людини (робітника, селянина, інтелігента, військового) у роки «великого десятиліття».

Запитання для дискусії:

Політичні альтернативи 1953

Освоєння цілини: досягнення та проблеми.

Альтернативи соціально- економічного розвиткуСРСР 1953 – 1964 гг.

Феномен «відлиги» у суспільно-політичному та духовному житті СРСР у 1953 – 1964 роках.

5 березня 1953 р. – помер І. ​​Сталін. Поміркуйте над висловлюванням: У. Черчілль «Сталін прийняв Росію лапотною, а залишив з атомною зброєю»

Після смерті І. В. Сталіна до влади в країні прийшло "колективне керівництво" Схема: "Колективне керівництво"

"Помру я ... покладуть люди на ваги справи мої, на одну чашу - худі, на іншу - добрі ... І добро перетягне" Н. С. Хрущов Чи мав рацію чи ні, - спробуємо розібратися, познайомившись з основними перетвореннями в СРСР в 1953 - 1964 р. Назвіть основні заходи М. С. Хрущова у сфері Реабілітація. XX з'їзд КПРС. Реорганізація державних органів, партійних та громадських організацій. Конституційний проект 1962 -1964 р.р.

Реабілітація М. Хрущов: «Ці питання дозріли, їх треба було порушити. Якби я їх не підняв, їх би підняли інші. І це було б загибеллю для керівництва, яке не прислухалося до наказу часу»

1956 -1961 р. – реабілітовано близько 700 тис. осіб, частина з них – посмертно Переглянуто кримінальне законодавство, пройшла реорганізація таборів, покращено умови утримання ув'язнених Скасовано поняття «ворог народу»

Закріплення Чому зміни, що відбуваються в політичній системі суспільства, мали непослідовний та обмежений характер? Чи вплинули ці перетворення характер політичної системи СРСР? Який загальний висновок ми можемо зробити?

1964 р. – М. Хрущов був звинувачений у волюнтаризмі та суб'єктивізмі та відсторонений з посади Волюнтаризм – політика, яка не зважає на об'єктивні закони, реальні умови та можливості

Розробка уроку

Тема урока:Зміни політичної системи у СРСР (1953-1964)

Бухарібекова М.М., вчитель історії та суспільствознавства МБОУ ЗОШ № 129 р. Самара

дата проведення 02.04.2014 р.

Мета уроку:Сформувати власне особисте уявлення та відношенняв учнів період історії Росії з 1953 -1964 гг.

Методологічна основауроку –технологія розвитку критичного мислення

Завдання уроку:

Виховна - формування ставлення до характеру та сутності змін політичної системи в СРСР (1953-1964 рр.), До важливості цих змін для розвитку суспільства.

Навчальна – формування знань про зміни політичної системи у 1953-1964 рр.; про боротьбу за владу після смерті Сталіна І.В., про XX з'їзд КПРС, про сутність явища «відлиги» у розвитку радянського суспільства.

Розвиваюча - Формування навичок самостійної діяльності за завданням, формування навичок самостійної роботина уроці (заповнення інформаційної карти), розвиток навичок самостійної роботи з текстом додаткових матеріалів та тексту підручника.

Тип уроку:комбінований урок

1. Оргмомент.Активізація уваги учнів.

Включення навчальної групи до ділового ритму.

Дидактичне завдання: забезпечити нормальну робочу обстановку, психологічно налаштувати учнів майбутнє заняття.

Почати урок з написання теми на дошці, потім запропонувати учням поставити запитання вчителю, що виникають у них при прочитанні теми уроку, дозволивши, таким чином, висловитися учням самостійно (я можу припустити, що в основному міркування торкнуться слова в темі «Зміни», розвиватися думки будуть у цьому напрямі.

2. Етап перевірки знань з попередніх тем.Підготовка учнів до активного свідомого засвоєння нового матеріалу. Дидактичне завдання: організувати спільну пізнавальну діяльність учнів відповідно до цілей та завдань уроку.

Учням пропонується текст, що описує розвиток країни у попередній період з 1945-1953 рр. Необхідно знайти у ньому помилки та неточності. Прийом « Лови помилку»(А. Гін). Працюють у 3 групах, при відповідях груп текст слайдами відображається на екрані, що дозволяє решті учнів також взяти участь у знаходженні помилок і над «своєму» тексті.

Пропонований дітям для роботи текст:

Група 1. РОЗВИТОК СРСР У 1945-1953 рр.

Війна принесла нашій країні величезні людські та матеріальні проблеми. Були зруйновані міста та селища, знищені або виведені з ладу заводи та фабрики, не функціонувала залізниця. Посівні площі значно скоротилися.

Війна забрала майже 27 млн. людських життів, і це її найтрагічніший урок. Скорочення робочої сили, відсутність повноцінного харчування та житла вели до зниження рівня продуктивності праці порівняно з довоєнним періодом.

До відновлення господарства країна розпочала відразу після закінчення війни. Усього за роки 4-ї п'ятирічки (1946-1951 рр.) було відновлено або знову збудовано понад 6000 промислових підприємств. Ослаблене сільське господарство країни відновлювалося шляхом структурної розбудови колгоспів.

Група 2. РОЗВИТОК СРСР У 1945-1953 рр.

У 1952 році побачила світ робота Сталіна «Економічні проблеми соціалізму в СРСР». У ній він відстоював ідеї переважного розвитку сільського господарства, прискорення повного одержавлення власності у сільському господарстві та промисловості, виступав проти будь-яких спроб пожвавлення ринкових відносин.

Видатні звершення в промисловості, досягнення в науці та техніці стали реальністю завдяки самовідданості та праці мільйонів радянських людей. А повернення СРСР до довоєнної моделі економічного розвитку викликало поліпшення низки показників у післявоєнний період.

Війна дала демократичний імпульс, пробудила усвідомлення необхідності ослаблення партійно-ідеологічного пресу. Війна змінила суспільно – політичну атмосферу в країні, проломивши «залізну завісу». Учасники європейського походу Червоної Армії на власні очі побачили той світ, про який вони знали раніше виключно з пропагандистських матеріалів, які викривали його вади. Світ став відкритим. «Залізна завіса» припинила своє існування. Суспільство набуло стадії більш демократичного розвитку.

Група 3. РОЗВИТОК СРСР У 1945-1953 рр.

Зменшилася кількість репресій. Система ГУЛАГ у повоєнні роки втратила своє значення. Національна політика також вирізнялася демократичністю.

Духовна сфера також позбулася пороків закритості та відсталості. Наприкінці 40-х років навіть з'явилося нове поняття - «космополітизм», яке використовувалося для характеристики демократичної, загальносвітової, «широкої» свідомості та способу мислення.

Міжнародне становище у період характеризується розподілом світу на сфери впливу СРСР і, і навіть подіями так званої «Холодної війни». "Холодною війною" називають режим ведення військових дій із застосуванням новітніх наукових технологій.

Наприкінці цього етапу пропоную знову повернутися до деяких із мотиваційних питань:

    Як Ви тепер думаєте, що ми сьогодні вивчатимемо? Як Ви розумієте слово «зміна»?

    Якою може бути зміна у політичній системі СРСР після смерті І.В. Сталіна?

Відповіді після етапу перевірки знань та підготовки до засвоєння нового матеріалу можуть стати чіткішими. Їхнє розуміння мети уроку буде конкретизовано, уточнено, оскільки вони щойно згадали, якою була внутрішня та зовнішня політика в попередній етап історії і таким чином слово «Зміна» може бути пояснено глибше. Більш точно буде сформульовано мету уроку.

Якщо ціль була досить чітко сформульована на етапі Оргмоменту, то немає необхідності «кільцювати» мотиваційні питання. У такому разі є сенс згадати: «Отже, якою є мета нашого сьогоднішнього уроку?»

7. Осмислення. Запропонуйте стратегію для введення нової інформації, її осмислення та інтерпретації.

Друга стадія - « осмислення» - змістовна, у ході якої відбувається безпосередня робота учня з текстом, причому робота спрямована, осмислена. Процес читання завжди супроводжується діями учня (маркування, складання таблиць, ведення щоденника), які дозволяють відстежувати власне розуміння. При цьому поняття «текст» трактується дуже широко: це і письмовий текст, і викладач, і відеоматеріал.

Застосування навчальної стратегії «Читання із зупинками» 1. Розповідь учням про своє особистому досвідізнайомства із цим текстом, виклад сюжету. 2. Чому твір саме так називається? Що станеться? 3. Дві-три зупинки під час читання «Дерево передбачень». Що буде далі? І чому? 4. Вибір із двох-чотирьох цитат на тему, що дозволяють підбити підсумок. Додаток: приклад наведено нижче на етапі засвоєння нового матеріалу.

Стадія виклику відповідає третій етап уроку.

3. Етап засвоєння нового матеріалу.

Дидактичне завдання:сформувати цілісне сприйняття історичного явища зміни політичної системи 1953-1964 рр., дати розуміння та усвідомлення даного історичного явища

1 ) Боротьба влади після смерті Сталіна І.В. Учні заслуховують коротку інформацію про боротьбу влади після смерті Сталіна І.В. (Аудіофайл, представлений на відповідному уроці віртуальної школи Кирила та Мефодія, диск «Уроки вітчизняної історії XIX- XX ст»). Питання: 1. Хто вступив у боротьбу за владу після смерті Сталіна? (Тонке питання). 2. Які політичні сили представляли ці особи? (Тонке питання). 3. Як Ви вважаєте, чому у результаті перемога була за Хрущовим Н.С.? (Товсте питання) 4. Чи були об'єктивні причини такої перемоги у боротьбі за владу після смерті Сталіна? (Товсте питання). Учні відповідають питання, якщо думки різні, то вступають у дискусію, направляемую вчителем.

2 ) XX з'їзд КПРС, його значення. Застосування навчальної стратегії «Читання із зупинками». 1. Розповідь учням про свій особистий досвід знайомства з цим текстом, виклад сюжету Учні заслуховують коротку інформацію з вуст вчителя про XX з'їзд КПРС. Як згадував один із очевидців доповіді А. Н. Яковлєв, «У залі стояла глибока тиша. Не чути було ні скрипу крісел, ні кашлю, ні шепоту. Ніхто не дивився один на одного - чи то від несподіванки того, що сталося, чи то від сум'яття та страху. Шок був неймовірно глибоким». 2. Чому доповідь саме так називається («Про культ особистості та її наслідки»)? Про що йтиметься у тексті? 3. Дві-три зупинки під час читання. "Дерево передбачень". Що буде далі? І чому?

Текст. Витяги з доповіді Н.С. Хрущова «Про культ особистості та її наслідки»

1 частина тексту

Товариші! У Звітній доповіді Центрального Комітету партії XX з'їзду, у низці виступів делегатів з'їзду, а також і раніше на Пленумах ЦК КПРС, багато говорилося про культ особистості та його шкідливі наслідки.

Після смерті Сталіна Центральний Комітет партії став суворо і послідовно проводити курс на роз'яснення неприпустимості чужого духу марксизму-ленінізму звеличення однієї особистості, перетворення її на якусь надлюдину, що має надприродні якості, на зразок бога. Ця людина наче все знає, все бачить, за всіх думає, все може зробити; він непогрішимий у своїх вчинках.

Таке поняття про людину, і, говорячи конкретно, про Сталіна, культивувалося в нас багато років.

У цій доповіді не ставиться завдання дати всебічну оцінку життя та діяльності Сталіна. Про заслуги Сталіна ще за його життя написано достатню кількість книг, брошур, досліджень. Загальновідома роль Сталіна у підготовці та проведенні соціалістичної революції, у громадянській війні, у боротьбі за побудову соціалізму в нашій країні. Це всім добре відомо.

Зараз мова йдепро питання, що має величезне значення і для сьогодення і для майбутнього партії, - йдеться про те, як поступово складався культ особистості Сталіна, який перетворився на певному етапі на джерело цілої низки найбільших і дуже важких збочень партійних принципів, партійної демократії, революційної законності.

У зв'язку з тим, що не все ще уявляють собі, до чого на практиці наводив культ особистості, яку величезну шкоду було завдано порушенням принципу колективного керівництва в партії та зосередженням неосяжної, необмеженої влади в руках однієї особи, Центральний Комітет партії вважає за необхідне доповісти XX з'їзду Комуністична партія Радянського Союзу має матеріали з цього питання.

2 частина тексту

І саме в цей період (1935-1937-1938 рр.) склалася практика масових репресій за державною лінією спочатку проти противників ленінізму - троцькістів, зинов'ївців, бухаринців, які давно вже політично розбиті партією, а потім і проти багатьох чесних комуністів, проти тих кадрів партії , які винесли на своїх плечах громадянську війну, перші, найважчі роки індустріалізації та колективізації, які активно боролися проти троцькістів та правих, за ленінську лінію партії.

Сталін ввів поняття "ворог народу". Цей термін одразу звільняв від необхідності будь-яких доказів ідейної неправоти людини або людей, з якими ти ведеш полеміку: він давав можливість кожного, хто в чомусь не згоден зі Сталіним, хто був тільки запідозрений у ворожих намірах, кожного, хто був просто обмовлений, піддати найжорстокішим репресіям, з порушенням будь-яких норм революційної законності. Це поняття "ворог народу" по суті вже знімало, виключало можливість будь-якої ідейної боротьби або висловлювання своєї думки з тих чи інших питань навіть практичного значення. Основним і, по суті, єдиним доказом провини робилося, всупереч усім нормам сучасної юридичної науки, "визнання" самого обвинуваченого, причому це "визнання", як показала потім перевірка, виходило шляхом фізичних заходів впливу на обвинуваченого.

Це призвело до кричучих порушень революційної законності, до того, що постраждали багато ні в чому не винних людей, які в минулому виступали за лінію партії.

Слід сказати, що і щодо людей, які свого часу виступали проти лінії партії, часто не було достатньо серйозних підстав, щоб їх знищити. Для обґрунтування фізичного знищення таких людей і було запроваджено формулу "ворог народу".

Адже багато осіб, яких згодом знищили, оголосивши їх ворогами партії та народу, за життя В. І. Леніна працювали разом із Леніним. Деякі з них і за Леніна робили помилки, але, незважаючи на це, Ленін використовував їх на роботі, поправляв, прагнув до того, щоб вони залишалися в рамках партійності, вів їх за собою.

Свавілля однієї особи заохочувала і допускала свавілля інших осіб. Масові арешти та посилання тисяч і тисяч людей, страти без суду та нормального слідства породжували невпевненість у людях, викликали страх і навіть озлоблення.

Це, звичайно, не сприяло згуртуванню рядів партії, всіх верств трудового народу, а, навпаки, призводило до знищення, відсікання від партії чесних, але неугодних Сталіну працівників.

Наша партія вела боротьбу за втілення у життя ленінських планів побудови соціалізму. То була ідейна боротьба. Якби в цій боротьбі було виявлено ленінський підхід, вміле поєднання партійної принциповості з чуйним та уважним ставленням до людей, бажання не відштовхнути, не втратити людей, а залучити їх на свій бік, то ми, мабуть, не мали б такого грубого порушення революційної законності , застосування методів терору щодо багатьох тисяч людей Виняткові заходи було б застосовано лише до осіб, які вчинили дійсні злочини проти радянського ладу.

… Центральний Комітет партії останнім часом, особливо після викриття банди Берія, розглянув низку справ, сфабрикованих цією бандою. У цьому виявилася дуже неприваблива картина грубого свавілля, що з неправильними діями Сталіна. Як показують факти, Сталін, скориставшись необмеженою владою, допускав чимало зловживань, діючи від імені ЦК, не питаючи думки членів ЦК і навіть членів Політбюро ЦК, часто не повідомляючи про одноосібно прийняті Сталіним рішення з дуже важливих партійних і державних питань.

Зупинка у читанні «Дерево передбачень»

3 частина тексту

Розглядаючи питання про культ особистості, нам необхідно насамперед з'ясувати, яку шкоду це завдало інтересам нашої партії.

Якщо перші роки після смерті Леніна з'їзди партії і пленуми ЦК проводилися більш менш регулярно, то пізніше, коли Сталін почав дедалі більше зловживати владою, ці принципи стали грубо порушуватися. Особливо це виявилося за останні півтора десятки років його життя. Хіба можна вважати нормальним той факт, що між XVIII та XIX з'їздами партії минуло понад тринадцять років, протягом яких наша партія та країна пережили стільки подій? Ці події наполегливо вимагали ухвалення партією рішень з питань оборони країни в умовах Вітчизняної війнита з питань мирного будівництва у післявоєнні роки. Навіть після закінчення війни з'їзд не збирався понад сім років.

Майже не скликалися пленуми Центрального Комітету. Досить сказати, що за всі роки Великої Вітчизняної війни фактично не було проведено жодного Пленуму ЦК. Щоправда, була спроба скликати Пленум ЦК у жовтні 1941 року, коли до Москви з усієї країни було спеціально викликано членів ЦК. Два дні вони чекали на відкриття Пленуму, але так і не дочекалися. Сталін навіть не захотів зустрітися та поговорити з членами Центрального Комітету. Цей факт говорить про те, наскільки був деморалізований Сталін у перші місяці війни і як зарозуміло і зневажливо ставився він до членів ЦК.

У цій практиці знайшло своє вираження ігнорування з боку Сталіна норм партійного життя, зневажання ним ленінського принципу колективності партійного керівництва.

Свавілля Сталіна стосовно партії, до її Центрального Комітету особливо виявилося після XVII з'їзду партії, що відбувся 1934 року.

Центральний Комітет, маючи численні факти, що свідчать про грубе свавілля щодо партійних кадрів, виділив партійну комісію Президії ЦК, якій доручив ретельно розібратися в питанні про те, яким чином виявилися можливими масові репресії проти більшості складу членів і кандидатів Центрального Комітету партії, ВКП(б).

Комісія ознайомилася з великою кількістюматеріалів в архівах НКВС, з іншими документами та встановила численні факти фальсифікованих справ проти комуністів, хибних звинувачень, кричучих порушень соціалістичної законності, внаслідок чого загинули безневинні люди.

З'ясовується, що багато партійних, радянських, господарських працівників, яких оголосили в 1937-1938 роках "ворогами", насправді ніколи ворогами, шпигунами, шкідниками тощо не були, що вони, по суті, завжди залишалися чесними комуністами, але були обмовлені, а іноді, не витримавши звірячих катувань, самі на себе намовляли (під диктовку слідчих-фальсифікаторів) всілякі тяжкі та неймовірні звинувачення.

Комісія представила Президії ЦК великий документальний матеріал про масові репресії проти делегатів XVII партійного з'їзду та членів Центрального Комітету, обраного цим з'їздом. Цей матеріал було розглянуто Президією Центрального Комітету.

Встановлено, що із 139 членів та кандидатів у члени Центрального Комітету партії, обраних на XVII з'їзді партії, було заарештовано та розстріляно (головним чином у 1937-1938 рр.) 98 осіб, тобто 70 відсотків. (Шум обурення у залі.)

Що таке склад делегатів XVII з'їзду? Відомо, що 80 відсотків складу учасників XVII з'їзду з правом вирішального голосу вступили до партії у роки революційного підпілля та громадянської війнитобто до 1920 року включно. За соціальним станом основну масу делегатів з'їзду складали робітники (60 відсотків делегатів із правом вирішального голосу).

Тому зовсім немислимо було, щоб з'їзд такого складу обрав Центральний Комітет, де більшість виявилася б ворогами партії. Лише внаслідок того, що чесні комуністи були обмовлені та звинувачення до них були фальсифіковані, що були допущені жахливі порушення революційної законності, 70 відсотків членів та кандидатів ЦК, обраних XVII з'їздом, було оголошено ворогами партії та народу.

Така доля спіткала як членів ЦК, а й більшість делегатів XVII з'їзду партії. З 1966-го делегатів з'їзду з вирішальним і дорадчим голосом було заарештовано за звинуваченням у контрреволюційних злочинах значно більше половини - 1108 осіб. Вже один цей факт каже, наскільки безглуздими, дикими, які суперечать здоровому глузду були звинувачення у контрреволюційних злочинах, висунуті, як тепер з'ясовується, більшостіучасників XVII з'їзду партії (Шум обурення у залі.)

XVII з'їзд партії увійшов в історію як з'їзд переможців. Делегатами з'їзду було обрано активних учасників будівництва нашої соціалістичної держави, багато з них вели самовіддану боротьбу за справу партії в дореволюційні роки в підпіллі і на фронтах громадянської війни, вони хоробро билися з ворогами, не раз дивилися в очі смерті і не здригнулися. Як же можна повірити, щоб такі люди в період після

політичного розгрому зинов'ївців, троцькістів і правих, після великих перемог соціалістичного будівництва виявилися "дворушниками", що перейшли до табору ворогів соціалізму?

Це сталося внаслідок зловживання владою з боку Сталіна, який почав застосовувати масовий терор проти кадрів партії.

Чому масові репресії проти активу посилювалися після XVII з'їзду партії? Тому що Сталін до цього часу настільки піднявся над партією і над народом, що він вже зовсім не зважав ні на Центральний Комітет, ні на партію. Якщо до XVII з'їзду він ще визнавав думку колективу, то після повного політичного розгрому троцькістів, зинов'ївців, бухаринців, коли в результаті цієї боротьби та перемог соціалізму було досягнуто згуртування партії, згуртування народу, Сталін все більше і більше перестав зважати на членів ЦК партії і навіть із членами Політбюро. Сталін думав, що він може тепер сам вершити всі справи, а інші потрібні йому як статистики, всіх інших він тримав у такому становищі, що вони мали тільки слухати і вихваляти його.

Після злодійського вбивства С. М. Кірова почалися масові репресії та грубі порушення соціалістичної законності. Увечері 1 грудня 1934 року з ініціативи Сталіна (без рішення Політбюро – це було оформлено опитуванням лише через 2 дні) було підписано секретарем Президії ЦВК Єнукідзе таку постанову:

"1) Слідча влада - вести справи обвинувачених у підготовці або вчиненні терористичних актів прискореним порядком;
2) Судовим органам - не затримувати виконання вироків про вищу міру покарання через клопотання злочинців цієї категорії про помилування, оскільки Президія ЦВК Союзу РСР не вважає за можливе приймати подібні клопотання до розгляду;
3) Органам Наркомавнудела - виконувати вироку про найвищу міру покарання щодо злочинців названих вище категорій негайно після винесення судових вироків".

Ця постанова стала підставою для масових порушень соціалістичної законності. У багатьох фальсифікованих слідчих справах обвинуваченим приписувалася "підготовка" терористичних актів, і це позбавляло обвинувачених будь-якої можливості перевірки їхніх справ навіть тоді, коли вони на суді відмовлялися від вимушених своїх "визнань" і переконливо спростовували звинувачення.

Масові репресії різко посилилися з кінця 1936 після телеграми Сталіна і Жданова з Сочі від 25 вересня 1936, адресованої Кагановичу, Молотову та іншим членам Політбюро, в якій говорилося таке:

"Вважаємо абсолютно необхідною та терміновою справою призначення т. Єжова на пост наркомвнудела. Ягода явно виявився не на висоті свого завдання у справі викриття троцькістсько-зінов'євського блоку. ОГПУ спізнився у цій справі на 4 роки.Про це говорять усі партпрацівники та більшість обласних представників НКВС". Слід зазначити, що з партпрацівниками Сталін не зустрічався і тому думки їх знати не міг.

Ця сталінська установка про те, що "НКВС спізнився на 4 роки" із застосуванням масових репресій, що треба швидко "надолати" втрачене, прямо штовхала працівників НКВС на масові арешти та розстріли.

Зупинка у читанні «Дерево передбачень»

4 частина тексту

Товариші!

Коли ми зараз різко виступаємо проти культу особистості, що набув за життя Сталіна широкого поширення, і говоримо про багато негативних явищ, породжених цим чужим духом марксизму-ленінізму культом, в окремих людей може виникнути питання: як так, адже Сталін стояв на чолі партії і країни 30 років, при ньому було досягнуто великих перемог, хіба можна заперечувати це? Я вважаю, що так ставити питання можуть лише засліплені та безнадійно загіпнотизовані культом особистості люди, які не розуміють сутності революції та Радянської держави, не розуміють по-справжньому, по-ленінськи ролі партії та народу у розвитку радянського суспільства.

Соціалістичну революцію здійснив робітничий клас у союзі з найбіднішим селянством, за підтримки середнього селянства, здійснив народ, керований більшовицькою партією. Велика заслуга Леніна у тому, що він створив бойову партію робітничого класу, озброїв її марксистським розуміннямзаконів суспільного розвитку, вченням про перемогу пролетаріату у боротьбі з капіталізмом, він загартував партію у вогні революційних битв народних

мас. У ході цієї боротьби партія послідовно відстоювала інтереси народу, стала його випробуваним вождем, привела трудящих до влади, створення першої у світі соціалістичної держави.

Ви добре пам'ятаєте мудрі ленінські слова про те, що Радянська держава є сильною свідомістю мас, про те, що історію тепер творять мільйони та десятки мільйонів людей.

Організаторській роботі партії, її численних місцевих організацій, самовідданій праці нашого великого народу ми зобов'язані своїми історичними перемогами. Ці перемоги - результат величезної за своїм розмахом діяльності народу та партії в цілому, вони зовсім не є плодом керівництва одного лише Сталіна, як це намагалися уявити в період

процвітання культу особи.

Якщо по-марксистськи, по-ленінськи підійти до суті цього питання, то треба з усією прямотою заявити, що практика керівництва, що склалася в Останніми рокамижиття Сталіна стала серйозним гальмом на шляху розвитку радянського суспільства.

Сталін довгими місяцями не розглядав багато найважливіших і невідкладних питань життя партії і. За керівництва Сталіна наші мирні відносини коїться з іншими країнами нерідко ставилися під загрозу, оскільки одноосібні рішення могли викликати і іноді викликали великі ускладнення.

За останні роки, коли ми звільнилися від хибної практики культу особистості і намітили низку заходів у сфері внутрішньої та зовнішньої політики, всі бачать, як буквально на очах зростає активність, розвивається творча ініціатива широких мас трудящих, як благотворно починає позначатися це на результатах нашого господарського та культурне будівництво.

(Оплески.)

Товариші!

XX з'їзд Комуністичної партії Радянського Союзу з новою силоюпродемонстрував непорушну єдність нашої партії, її згуртованість довкола свого Центрального Комітету, її рішучість виконати великі завдання комуністичного будівництва. (Бурхливі оплески.)І той факт, що ми зараз у всій широті ставимо принципові питання про подолання чужого марксизму-ленінізму культу особистості та про ліквідацію завданих їм важких наслідків, говорить про велику моральну та політичну силу нашої партії.

(тривалі оплески.)

Ми маємо повну впевненість у тому, що наша партія, озброєна історичними рішеннями свого XX з'їзду, поведе радянський народленінським шляхом до нових успіхів, до нових перемог. (Бурхливі, тривалі оплески.)

Хай живе переможний прапор нашої партії – ленінізм! (Бурхливі, тривалі оплески, що переходять в овацію. Усі встають.

4. Вибір із двох-чотирьох цитат на тему: «Чуже дух марксизму-ленінізму звеличення однієї особистості», «Практика масових репресій по державній лінії», «Боротьба з ворогами народу». Цитати вибрано з доповіді Н.С. Хрущова, мій погляд, вибір із цих цитат поглибить розуміння матеріалу.

3 ) «Відлига» у розвитку радянського суспільства.

Робота з технологією "Кластер".Кластер - це графічна організація матеріалу, що показує смислові поля того чи іншого поняття. Складання кластера дозволяє учням вільно і відкрито думати щодо будь-якої теми. У центрі дошки записується ключове поняття – в даному випадку «Відлига», а від нього малюють стрілки-промені різні сторони, які поєднують це слово з іншими (які виникають як асоціації учнів з ключовим поняттям), від яких у свою чергу промені розходяться далі й надалі. Промінь означає логічний зв'язок, що існує між термінами. Деякі слова кластера теж можна поєднувати один з одним рисками, ілюструючи наявність між ними логічних зв'язків. Ці інші слова пропонують учні. Зазвичай при такій роботі з'являються такі слова – асоціації: тепло, свіже повітря, крапель, бруд, сльота, радість від весни, вода, з'являється трава, оголюється те, що лежало під снігом…….Підсумовує роботу над кластером вчитель, наводячи слова поета І.Еренбурга, який написав повість Відлига», чим і дав назву цілій епосі. Через всю повість – сувора зима. "По радіо передавали, що вночі тридцять п'ять". "Дихання, здається, відразу замерзне". "Мороз знову міцний: повіяв північний вітер". "Сніг, нічого, крім снігу". "Дві години простояв на холоді біля воріт". Нарешті, кульмінація - сильна буря, дерева, що ламає, і дахи будинків, що зривають. І тільки в самому кінці – зима здригнулася, сніг тане, все тече. "Віра, от і відлига…" Ілля Еренбург назвав цей період «відлигою», що настала після довгої та суворої сталінської «зими». І в той же час це була не «весна» з її повноводним і вільним «розливом» думок і почуттів, а саме «відлига», за якою міг знову наслідувати і «легкий морозець».

8. Сформулюйте особистісно-значущі питання осмислення інформації.

Третя стадія – стадія «рефлексії»- Роздуми. На цьому етапі учень формує особистісне ставлення до тексту та фіксує його або за допомогою власного тексту, або своєї позиції у дискусії. Саме тут відбувається активне переосмислення власних уявлень з урахуванням новопридбаних знань. Ця роботапроводиться на четвертому етапі мого уроку - етапі закріплення нового вивченого матеріалу.

4. Закріплення нового вивченого матеріалу.

Дидактичне завдання:закріпити знання про історичне явище зміну політичної системи 1953-1964 років.

    Повість І. Еренбурга "Відлига" була написана в 1954 році, а XX з'їзд партії відбувся в 1956 році. Які висновки Ви можете зробити на основі цієї інформації?

    Яке значення мала доповідь Н.С. Хрущова у розвиток країни у період?

5. Рефлексія.Сформулюйте питання на:

    Осмислення здобутих знань.

    Як ви вважаєте, наскільки значним кроком став перехід до нового етапу історії СРСР?

    У чому полягає ця значимість?

    Осмислення незнання

    1. Як Ви вважаєте, яку реакцію могла Хрущова викликати у партійних діячів? У населення країни? У представників інших країн?

      До чого могла призвести надалі така ситуація?

    Аналіз власної діяльності та шляхів отримання знань.

    Як ви вважаєте, чи досягли ми своєї мети на цьому уроці?

    Чи дізнались ми, у чому полягали зміни політичної системи?

    Наскільки вони збіглися з вашими припущеннями на початку уроку? (Навчальна стратегія «До і Після»)

    На постановку нових цілей подальшої діяльності.

    Як ви вважаєте, що може статися після 1956 року у суспільно-політичному розвитку країни?

    Як ми можемо це дізнатися? (У усіченому варіанті можливе застосування навчальної стратегії «ІДЕАЛ»)

Дані питання задаються на етапах з 4 до 6. Етап 4 розглянуто вище,

5. Інструктаж із виконання домашнього завдання. Дидактичне завдання: забезпечити додаткове (домашнє) закріплення знань про таке історичне явище як зміни політичної системи у 1953-1964 роках.

6.Результативність уроку. Підбиття підсумків уроку. Дидактична завдання: підбити підсумки уроку, виявити ступінь досягнення поставленої мети, почерпнуто учнями під час уроку.